-2.1 C
Скопје
20. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Македонија

Милевски: Ние немаме попис 20 години, неопходно е оваа важна операција да се одржи годинава 

Пописот е неопходен на државата, и жалам што ова се гледа како политичка, а не статистичка операција, , истакна министерот за локална самоуправа Горан Милевски во емисијата 24 анализа на ТВ24.

Тој додаде дека се чека пописот, за по него да се направи ажурирање на податоците за развојна политика.

Се согласувам да има казни за давање лажни податоци и за тоа дека треба да ги знаеме бројките за христијани и муслимани, за развојната политика понатаму. Нас ни е важно да знаеме соодветни податоци, одржување на попис час поскоро, истакна Милевски.

Ние немаме попис 20 години, а сакаме да одиме во ЕУ, порача Милевски