Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Спасовски: И Куманово е ослободено од македонските партизани, но мора да си простиме за да одиме напред

Министерото за внатрешни работи Оливер Спасовски повика да не се дозволи тоа што се случувало пред седум-осум децении да биде пречка за нашето одење напред, а историјата да се остави на историчарите и иднината да ја земеме во наши раце.

„Факт е дека и моето Куманово е ослободено од македонските партизани, од борците кои се бореа против фашизмот. И Македонија е ослободена од борците на НОБ, тоа се потврдени факти, не треба за ова да дебатираме. Македонија беше една од државите кои се бореа против фашизмот, основата на македонската држава лежи во авнојска Југославија и во АСНОМ“, одговори Спасовски на прашањето во врска за изјавата на премиерот за бугарскиот БГНЕС.

Можеби ќе ве интересира

Бугарија протерува 70 руски дипломати

M T

СДСМ: Мицкоски ќе биде запаметен по тоа што ги рушеше националните позиции во однос на Бугарија

M T

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

M T

Бугарија ќе добива гас од САД по пониска цена откако Русија ја прекина испораката

M T

Потпишан меморандум за соработка со Бугарија во областа на спортот и младите

M T

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

M T