Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

Николовски: СДСМ постојано се менува, со Дигиталниот Конрес покажавме одговорност и нова енергија за демократизација

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, во гостувањето на дневникот на Сител ТВ, кажа дека измените во Статутот на СДСМ , меѓу кои е и изборот на претседател на партијата на директни избори, е чекор напред кон модернизирање и демократизирање на самата партија, но и на државата.

“Тоа ќе биде еден одличен пример, согласно сите норми на Статутот е воведена нова целосна група или глава во самиот статут која се однесува на непосредните избори, тие ќе се органзиираат преку активна регистрација на целокупното членство кое го имаме, овој период ќе го искористиме да навистина покрај другото имаме целосна реевиденција на членството на партијата”, рече Николовски.

Николовски додаде дека со одржувањето на дигиталниот Конгрес, како на седницата на Централниот Одбор претходно, СДСМ покажа дека во континуитет се грижи за јавното здравје, за здравјето на граѓаните како и за членството на партијата.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Програмите на нашите кандидати за градоначалници го имаат најдоброто – важни и реално остварливи проекти за подобар животен стандард

M T

СДСМ победува во Битола, открива анкетата на агенцијата Стратум Р&Д напрачана од “Макфакс.

M T

СДСМ: Нема доволно силна лага и дезинформација на ВМРО-ДПМНЕ за Шилегов која ќе ги убеди скопјани да се вратат назад, на 17-ти победува Најдоброто за Скопје

M T