36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

Променливо облачно време, попладне локален пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и со малку пониски температури. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Попладне и во текот на ноќта на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, краткотрајно и во вид на невреме, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 17, а максималната ќе достигне од 26 до 31 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен југоисточен ветер. Попладне и преку ноќта ќе има појава на повремено пороен дожд и услови за појава на грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне 29 степени.

Вечерва, во текот на ноќта и утре ќе дува умерен до засилен јужен ветер што ќе услови натпросечни температури. Утре попладне и во вторник ќе биде облачно и нестабилно наместа со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, понекаде процесите ќе се поинтензивни и во форма на невреме. Од вторник и особено на северот дневната температура ќе биде позначително пониска.

Можеби ќе ве интересира

Топлотен бран над Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Следи топол бран со температури над 40 степени

M T

Топлотен бран над Македонија: Температурите ќе достигнат над 40 степени

CENTAR MKD