13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Најбрзиот рецепт за ајвар

Идеален рецепт за презафатените домаќинки кои немаат многу време за подготвување зимница.

Состојки:

  • 3 кг црвени пиперки
  • 2 поголеми модри патлиџани
  • бибер во зрна
  • масло
  • 1 главица лук
  • шеќер
  • половина чаша оцет
  • сол

Начин на подготовка:

Пиперките добро измијте ги, исчистете ги и сомелете ги. Ставете ги на масло и пропржете.

Додајте мелени модри патлиџани кои претходно сте ги измиле и излупиле. Продолжете со пржење и додајте сечкан бел лук, сол, малку шеќер, оцет и бибер во зрно по вкус.

Готовиот ајвар ставете го во чисти стаклени тегли.

Добредојде за есента и мирисот на тазе ајвар 🙂

Можеби ќе ве интересира

СОЛЕНА ТОРТА СО АЈВАР: Традиционално предјадење кое морате да го пробате!

CENTAR MKD