Секогаш во средиштето на збиднувањата...

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа многу топло време, рекордно високи температури

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Под влијание на многу топла воздушна маса, во недела и во понеделник ќе биде многу топло со натпросечни дневни температури, при што во најголем дел од земјава температурата ќе надмине 35 степени.

Прогноза за 29.08.2020
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 31°С до 36°C
Сончево и топло. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. УВ=8

Прогноза за 30.08.2020
Минимална температура: 12°C до 19°C
Максимална температура: 32°C до 38°C
Сончево и многу топло. УВ=8

Прогноза за 31.08.2020
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 32°C до 39°C
Претежно сончево и многу топло. УВ=8

спонзорирано: