-5 C
Скопје
17. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Денеска температура до 40 степени, а утре нестабилно време и дожд

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, поизразен по должина на Повардарието.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната од 34 до 40 степени. УВ=9

Во Скопје, сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 20, а максималната ќе достигне до 39 степени, информираат од УХМР.

Утре ќе има зголемена облачност и развој на локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и појава на грмежи.

Од недела ќе настапи повторно стабилизирање на времето. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, а дневните температури ќе опаднат за 5 до 6 степени.