Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Почина актерот Зоран Ранкиќ

Телевизискиот и театарски актер, писател и афористичар Зоран Ранкиќ почина на 85 години во Белград по долго и тешко боледување, јавуваат српските медиуми.

Во јавноста најмногу ќе остане запаметен како Никола Калабиќ од серијата „Последен чин“ и познатиот Попара од хит серијата „Среќни луѓе“.
Актерот, како што јавува РТС, пред десетина дена доживеал тежок мозочен удар, а имал и други здравствени проблеми.

Ранкиќ се остварил во бројни улоги во филмови и театарски претстави.

Времето и местото на погребот дополнително ќе бидат соопштени.