Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Во тренд...

Заев најави огромно зголемување на пензиите

– Пензиите ќе растат, и тоа ќе растат со огромен пораст на пензиите како што досега не било, оти го ветивме тоа на пензионерите, порача премиерот Зоран Заев на денешната трибина на СДСМ во Куманово.

– Зошто можеме тоа да го кажеме сега сега, зошто нема веќе бандитски работи, нема споменици и музеи, има пари во буџетот. Плати и пензии не се исплаќаат од кредити, од парите на граѓаните. Пензинскиот фонд е стабилен, секоја година стававме по нови 50 милиони евра. Сега не само што нема дополнително во буџетот во фондот, пензионскиот фонд е стабилизиран и создава резервоар. Ако тоа се движи до крајот на годината со тоа темпо, а јас очекувам со уште поголемо темпо да се движи, очекувам да го постигнеме растот од 4 проценти оваа година. Со вака ослобдени средства во пензинскиот фонд немаме намера споменици и музеи да градиме. Ќе им поделиме на пензионерите, секој месец ќе има покачување, ќе биде тоа големо. За да се израдуваат и тие, да им дадат на внуците, порача премиерот Зоран Заев на трибината на СДСМ во Куманово.

Можеби ќе ве интересира

(ВО ЖИВО) Се заоструваат рестриктивните мерки – Обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче, д-р Жарко Караџовски…

CENTAR MKD

(Видео) Над 100 деца во домовите низ државата добија новогодишни подароци од Владата

CENTAR MKD

Заев: Гестот на Грција, Бугарија и Полска со вакцините не е милостина, туку е пријателски подадена рака

CENTAR MKD