Секогаш во средиштето на збиднувањата...

ОСВЕЖУВАЧКИ СОС од јогурт и пиперка!

Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • 1 свежа зелена пиперка
  • мала главица кромид
  • 2 лажички вински оцет
  • 2 дл јогурт
  • сол
  • 1/2 лажичка мелена црвена пипер

Начин на подготовка:

Иситнете ги пиперката и кромидот, додајте оцет, сол и црвена пипер.

Јогуртот разматете го да стане лесен, измешајте ја подготвената маса.

Послужете со јадење од месо.

Добар апетит!