Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Гурманска боранија

За љубителите на боранија овој вкус ќе биде вистинско изненадување.

Состојки:

1 кг зелена боранија
150 гр сува сланина Пекабеско
2 главици кромид
1 чешне лук
3 лажици презла
1 гранче магдонос
сол
бибер
масло

Начин на подготовка:

Боранијата згответе ја во посолена вода, а потоа процедете ја. На масло пропржете сланина исечкана на коцки, додајте кругови кромид, изгмечен лук и сè заедно кратко пропржете.

Додајте боранија, посолете, побиберете, посипете исечкан магдонос и лесно измешајте. Префрлете во сад за послужување и посипете со пржена презла.

Добар апетит!