Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Чипс од рерна со пармезан

Пармезанот им дава посебен вкус на крцкавите компирчиња од рерна…

Состојки:

  • 4 поголеми компири
  • 1 лажица растопен путер
  • 3 лажици рендан пармезан
  • прстофат мелена пиперка
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

Компирите излупете ги и исечете ги на тенки кругови. Прелијте ги круговите со растопен путер и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Преку компирите посипете пармезан, пиперка, сол и бибер.

Печете го чипсот во рерна загреана на 220 степени додека убаво не порумени, околу 20 минути.

Уживајте!

спонзорирано: