19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » кредитна поддршка
Бизнис

Годишен раст од 1,7 oтсто на вкупните депозити и од 9,7 отсто на вкупната кредитна поддршка

M T
На годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 1,7 отсто, кој во целост произлегува од повисоките депозити на секторот домаќинства. На годишна основа, вкупните кредити...
Бизнис

НБРМ: Солидна кредитна поддршка на приватниот сектор во првото полугодие, особено на корпоративниот сектор

M T
Солидниот раст на кредитирањето на приватниот сектор на економијата од страна на банките продолжи и во јуни, со месечна стапка од 1 и годишен раст...