6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » чавушоглу
Свет

Чавушоглу: На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви

M T
На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви против осомничени курдски милитанти во Сирија, изјави министерот за надворешни работи Мевлут...
Војна во УкраинаСвет

Чавушоглу: Ако ОН ѝ воведат санкции на Русија, Турција ќе се придружи

M T
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу најави дека Анкара ќе мора да се приклучи на санкциите против Русија доколку тие бидат одобрени од ОН....
Македонија

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

M T
Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и со исти вредности по однос...