30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » крлеж
Centar Мозаик Здравје

ВНИМАВАЈТЕ – 14 проценти од луѓето ја имале болеста пренесена преку крлежи

M T
Според истражувањето објавено денес, повеќе од 14 отсто од светската популација се заразила со Лајмска болест, најчеста болест која се пренесува преку крлежи. Централна Европа...
Мозаик

ВНИМАНИЕ! ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА КРЛЕЖИ! – Последиците можат да бидат фатални ако е на кожата повеќе од 36 часа, а еве како правилно да го отстраните

M T
За жал, со топлото време пристигнаа и неговите помори. Еден од најопасните дефинитивно се крлежите кои можат да се „закачат“ на вас, вашите деца или...