21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бих
Свет

НАТО: БиХ наскоро би можела да стане цел на Русија, тоа е нов тип на војна

M T
Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, предупреди дека Русија може да се обиде да ја нападне критичната дигитална инфраструктура на Грузија и Босна и...
Македонија

Oсмани во посета на БиХ, војната во Украина и нејзиното влијание врз регионот меѓу главните теми

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска (15. април) ќе престојува во работна посета на Босна и Херцеговина. Како што информираат од МНР, главни теми...
Свет

Бундестагот потврди: Германија испраќа воени трупи во БиХ во рамките на ЕУФОР

M T
Во Бундестагот денеска беше официјално потврдено – Германија размислува да испрати воен контингент во Босна и Херцеговина, во рамките на ЕУФОР. Берлин тоа го оправдува...
Војна во УкраинаСвет

Џавид: Мора да дејствуваме во Украина за да го запреме она што се случи во БиХ

M T
Светот мора да дејствува за да ги спречи масовните убиства во Украина, изјави во средата британскиот министер за здравство Саџид Џавид, споредувајќи ги извештаите за...
Свет

Ескобар: Секој чекор за дестабилизација на БиХ би бил катастрофален

M T
Ентитетот на Република Српска во Босна и Херцеговина, а особено Милорад Додик, не сака независност, туку заштита на корупцијата, според Габриел Ескобар, специјален претставник на...
Свет

Голема полициска акција во БиХ: Најмалку 19 уапсени, меѓу нив и полицајци

M T
Најмалку 19 лица се уапсени денеска во Босна и Херцеговина во голема операција против мрежа на шверцери на наркотици, оружје и воена опрема, потврдија во...
Свет

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во БиХ

M T
Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот е регистриран на 19 километри...
КоронавирусСвет

Лице инфицирано со делта-сојот може да зарази 20 до 30 луѓе, вели епидемиолог од БиХ

M T
Во Босна и Херцеговина, денеска е регистрирано зголемување на бројот на смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, откако во изминатите 24 часа беа пријавени...
КоронавирусСвет

Голем број смртни случаи во БиХ: 31 починат и 761 новозаразен од Ковид-19

CENTAR MKD
Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа биле заразени 761 лице, додека пријавени се 31 смртен случај, пренесоа тамошните медиуми. Според податоците, 798 примероци...
КоронавирусCentarСвет

Уште еден тежок ден за БиХ: 1.132 нови случаи

CENTAR MKD
Во Босна и Херцеговина, во текот на денот се евидентирани 1.132 новоинфицирани со коронавирус, Според податоците на институтите на ентитетот, во Федерацијата има 729 новоинфицирани...
КоронавирусСвет

Босна и Херцеговина руши рекорди: Над 1100 заразени од ковид 19 за 24 часа, починаа 13 лица

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина беа заразени 1.169 лица, додека 13 граѓани починаа. Во последните 24 часа, 732 нови случаи на коронавирус...
КоронавирусСвет

Во Босна и Херцеговина 215 новозаразени, потпишан договор за набавка на вакцинa

CENTAR MKD
Во Босна и Херцеговина се потврдени 215 нови случаи на инфекција со коронавирус, а пет заразени лица починаа во изминатите 24 часа, објавија институтите за...
Свет

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

CENTAR MKD
Две лица се убиени во судир меѓу мигранти во близина на Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција, пренесуваат тамошните медиуми. Мигрантите се судриле...