Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Го пиеме сите, а немаме појма колку е опасен, предизвикува 7 видови рак

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу…

Што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани!

Бананите се добри за срцето и нервите бидејќи содржат големи дози калиум. Калиумот го чува срцето, но го оджува во добра форма и нервниот систем. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските. Се…

Ништо не боли како заб: Отстранете ја болката за само 30 секунди – еве како

Секое оштетување на корен на заб предизвикува неподнослива болка. Постојат многу причини за дополнително оштетување на нервите, на пример: пропаѓање на заб, губење на заб, скршени заби, кариес, воспаление на непца... Силната болка често…

Користејќи смрзнат лимон кажете и збогум на прекумерната тежина и многу болести –…

Лимонот е многу здраво овошје. Богат со витамин Ц кој има антиоксидантно дејство. Го зајакнува имунитетот и ги убива канцерогените келии. Кконсумирајте го редовно и брзо ќе забележите подобрување. Доколку не можете да го јадете лимонот,…

Јадете кисела зелка редовно? Еве што му прави на вашиот организам

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, помали количини натриум и поволен однос на калциум и фосфор, обезбедува максимално искористување на калциумот во организмот и ја прави оваа…

Овој зеленчук никогаш не го купуваме, а е најздрав – го чисти телото и лечи многу…

Често го заобиколуваме овој зеленчук на пазарите, не знаејќи дека е многу здрав - го чисти телото, а лечи од многу болести. Станува збор за црната ротква која изобилува со витамини, помага за зајакнување на имунитетот, го чисти…

Се јаде само 3 дена и прави чуда: Поради овој рецепт манекенките имаат совршен стомак

Се јаде само 3 ден а и прави чуда: Поради овој рецепт манекенките имаат совршен стомак Oдличен рецепт со кој ќе се ревитализира вашето тело. Овој оброк чисти фекални маснотии во цревата и на тој начин ја намалува тежината, а исто така ја…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате…

Пазарот е преплавен со лажен мед полн со хемикалии: Еве како да откриете дали купувате вистински мед! Еве како да откриете лажен мед со помош на обичен кибрит! Најдоброто што природата може да го направи и истовремено е најздраво е…

ЈАЈЦЕ ДИЕТА: Со помош на овој режим на исхрана може да ослабете 10 кг. за месец дена

Диетата со јајца спаѓа во проверените начини за во кратко време да се ослободите од вишокот килограми. Постојат неколку верзии, а само за вас ја издвоивме најумерената која се базира на намен внес на јаглено хидрати. За да ја избегнете…

Нова студија покажува дека 25 отсто од луѓето ќе доживеат мозочен удар

Според една нова студија, секој четврти човек ќе доживее мозочен удар на возраст од 25 години или подоцна. Истражувачите од Институтот за здравствена метрика и евалуација ги проучиле ризиците од мозочен удар на глобално и регионално ниво…

Вистината за кикириките: Ги јадеме често, а не знаеме што му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно. Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па…

Истражување: Органската храна полоша од обичната

Во последните десетина години спроведени се бројни научни студии во кои е споредувана органската храна со конвенционалната. Тие засега не успеале да претстават некои уверливи податоци, кои би покажале дека органските производи, кои…

Ослабете лесно и брзо: Оваа диета согорува и до килограм дневно!

Многу истражувања покажаа дека лимонот помага во процесот на „согорување“ на маснотиите, така што диетата со лимон ќе ви помогне да го постигнете она што од секогаш сте го посакувале. Со оваа диета ќе губите на тежина многу брзо, речиси…

Запишете го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода и консумирајте неколку дена

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Ќе „пукате“ од енергија: Три лажици од овој лек лечат анемија и штитат од вируси

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Пиела вода со мед и лимон година дена, секое утро: Она што и се случило, ги изненадило и…

Последниве години толку се зборува за консумацијата на млака вода со лимон, поради што една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила… Американката Кристал Дејвис одлучила секое утро на празен стомак да…

Овошје број 1 против холестерол, притисок, мозочен удар: Кој јаде, здрав е како дрен!

Ако може да им се верува на некои истражувања, урмите се вистинска суперхрана која го штити телото од кардиоваскуларни болести! Здравствените бенефити се многу широки, а ова се осумте најважни: 1. Богати се со железо Урмите се…

Рецепт за смеса која за 7 дена ги уништува вишокот килограми во пределот на стомакот

Многу луѓе имаат еден ист проблем, односно се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да дојде до развој на некои здравствени проблеми. За среќа, успеавме да…

Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки и лесно ќе се спасите од хронична кашлица

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Земете го овој природен лек и заборавете на проблемите со рбетот

Сакате ’рбетот веќе никогаш да не ве боли? Пробајте го овој природен рецепт! Според многумина, оваа комбинација е ефикасна за ослободување од болките во грбот, зглобовите и нозете. Ако сакате да заборавите на болките во ’рбетот,…