6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ЗДРАВЈЕ » Page 2

Category : ЗДРАВЈЕ

ЗДРАВЈЕ

Дали знаевте: Дали е подобро да спиете во поладна или потопла соба?

CENTAR MKD
Ако имате немирни соништа или периодични будења, една од причините може да биде температурата во просторијата каде што спиете. Многу луѓе претпочитаат топлината да биде...
ЗДРАВЈЕ

Дали ова ќе започне револуција во лекувањето на многу болести? Научниците имаат ново откритие

CENTAR MKD
Научниците развија мали биороботи кои можат да ползат во телата на луѓето и да ги поправат скршените рбети, да ги исчистат артериите или повторно да...
ЗДРАВЈЕ

Лекарите предупредуваат: Ова се сега двата најчести симптоми на КОВИД-19, обрнете внимание на нив

CENTAR MKD
На почетокот на пандемијата COVID-19, симптомите на кои требаше да се внимава се чинеше дека постојано се менуваат и лесно можеше да се помешаат со...
ЗДРАВЈЕ

Научниците ги открија причините: Истражување покажа зошто некои луѓе добиваат главоболка по само една чаша вино

CENTAR MKD
Американските научници можеби откриле зошто некои луѓе добиваат главоболка и по консумирање на мала количина црвено вино, иако не наидуваат на сличен проблем при конзумирање...
ЗДРАВЈЕ

Овие пијалоци ги пијат најздравите луѓе на светот кои живеат најдолго

CENTAR MKD
Никоја во Костарика, Икарија во Грција, Сардинија во Италија, Лома Линда во Калифорнија и Окинава во Јапонија се регионите во светот каде живеат најстарите луѓе....
ЗДРАВЈЕ

Несакани ефекти од кисели краставички штетни по здравјето – еве кој не треба да ги јаде

CENTAR MKD
Луѓето или сакаат кисели краставички или не. Оние кои имаат навика да ги јадат, можат да извлечат и некои важни здравствени придобивки од нив. Иако...
ЗДРАВЈЕ

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Додадете ја оваа состојка во вашето кафе и мигрената ќе исчезне за кратко време

CENTAR MKD
Многу луѓе сакаат да додадат малку шеќер или млеко во кафето наутро, но дали знаевте дека има луѓе кои додаваат сол наместо тоа? Соленото кафе...
ЗДРАВЈЕ

Дали пиете и ладна вода додека јадете? Еве зошто треба да престанете да го правите тоа

CENTAR MKD
Иако е важно да останете хидрирани и да пиете најмалку два литра вода дневно, не треба да ја пиете додека јадете. Имено, доколку внесувате течност...
ЗДРАВЈЕ

Продолжете го својот животен век: Ова се утринските навики на најдолговечните луѓе на светот

CENTAR MKD
Секој има утринска рутина која најдобро функционира за него, но само затоа што имате одредена рутина до која се придржувате засекогаш не значи дека таа...
ЗДРАВЈЕ

Дали често ги триете очите: Лекарите објаснуваат зошто оваа навика може да биде опасна

CENTAR MKD
Многу луѓе често несвесно ги тријат очите, а најчеста причина е сувоста на окото која предизвикува чешање. Сепак, како што предупредуваат лекарите, триењето на очите...
ЗДРАВЈЕ

Слушајте ги советите на експертите: Ова се најважните препораки за здраво срце и ПОДОЛГ ЖИВОТ

CENTAR MK
Американското здружение за срце ги наведува неопходните здравствени навики кои го продолжуваат животот, а најважна од нив е физичката вежба. Како што е наведено, 150...
ЗДРАВЈЕ

Забранета популарна состојка во газирани сокови: Предизвикува срцеви проблеми

CENTAR MK
Состојка која често се користи во газираните сокови со вкус на лимон наскоро би можела да биде забранета. Американската Администрација за храна и лекови предложи...
ЗДРАВЈЕ

Месото е главен производ во секое домаќинство ширум светот: Ова се трите најлоши видови кои практично гарантираат зголемување на телесната тежина

CENTAR MK
Месото е главен елемент во многу диети ширум светот, обезбедувајќи вреден извор на протеини и есенцијални хранливи материи. Сепак, видот на месото и начинот на...