Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки и лесно ќе се спасите од хронична кашлица

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Земете го овој природен лек и заборавете на проблемите со рбетот

Сакате ’рбетот веќе никогаш да не ве боли? Пробајте го овој природен рецепт! Според многумина, оваа комбинација е ефикасна за ослободување од болките во грбот, зглобовите и нозете. Ако сакате да заборавите на болките во ’рбетот,…

Таблетите за спиење сега можат во ѓубре: Една чаша од оваа напивка ќе ве успие за неколку…

Сите имаме период во животот во кој не сме можеле да склопиме очи и да заспиееме. Доколку тоа повторно ви се случи, или пак моментално ви се случува, тогаш направете мешавина од само неколку состојки и олеснете си себе си. Имено, оваа…

Рецепт: Оваа напивка со мед и цимет буквално ги топи килограмите!

Правите се` што е во ваша моќ како би ја контролирале телесната тежина, а резултатите се слабо видливи? Промените во животниот стил и неколку мали трикови може да ви помогнат од таа „борба“ да излезете како победник. И следната…

Напивка која за седум дена „кине“ 8 сантиметри сало од стомакот

Со три шолји од овој чај дневно значително ќе ослабнете, посебно на критичните точки од телото! Рецептот за слабеење од само три состојки предизвика глобално „лудило“, затоа што оние кои го пробале имаат само пофални зборови.…

Кажете им „збогум“ на болките во грбот: Кога еднаш ќе ги пробате овие вежби, постојано ќе…

Кажете им „збогум“ на болките во грбот: Кога еднаш ќе ги пробате овие вежби, постојано ќе ги правите! Како да се решите од болките во грбот? Со вежби! Погледнете ги овие вежби кои ќе ги решат проблемите во грбот. Премногу време…

Наутро испијте една чаша од ова: Исчистете го дебелото црево и „стопете ги“ мастите

Познато е дека чистењето на дебелото црево помага кај чувство на хроничен замор, главоболка, ниско ниво на енергија во телото, а добро е и за слабеење. Добро делува и на нервниот систем. Брзата храна и сè останато што внесуваме во својот…

Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш повеќе нема да се разбудите уморни

Ако секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина ви гарантира квалитетен сон и одморено тело! Постои едноставен рецепт од само две состојки поради кој мирно ќе ја преспиете ноќта и во утринските часови ќе се…

Ве мачи хронична кашлица: Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Хит во светот – тренинг од 4 минути: Топи килограми, го затегнува целото тело за помалку…

Постојат совршени вежби за слабеење кои бараат само 4 минути дневно. Не е шега, овие вежби се нарекуваат Табата! Меѓутоа, Табата повеќе е начин на вежбање отколку сама вежба. За 20 секинди напорен тренинг со одмори по 10 секунди, Табата…

Со само едно варено јајце на ден отстранете го салото од струкот

Само една состојка е потребна за да го отстраните салото од струкот, тоа е токму јајцето. Јајцата се преполни со протеини Појадокот треба да биде оброк полн со протеини за да бидете сити до ручекот. Многу стручњаци сметаат дека преку…

Веднаш исфрлете ја од фрижидер – оваа намирница предизвикува најлоши болести

Американскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти дека изложеноста на бисфонел А е многу раширена во целиот свет. За да го одржуваме здравјето, треба секој ден да јадеме свежа храна, а да избегнуваме конзервирана бидејќи…

Мешавина која ја подобрува функцијата на мозокот, топи масти, ги подобрува видот и слухот!

,Еден од најмоќните природни лекови не само што ќе ви го поправи памтењето, туку притоа ќе ги истопите масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2 и Б6, како и…

Ликер од мушмули: Пијалак кој го чисти црниот дроб, го снижува холестеролот и го регулира…

Мушмулите се полни со витамин Ц и го подигнуваат имунитетот па така не штитат од сезонски вируси. Ако сте настинале, тие ќе ви помогнат да се решите од кашлицата. Мушмулите исто така го регулираат варењето, го регулираат нивото на лош и…

Решете се од вишокот килограми: Детокс напивка за слабеење

Подобрете го своето здравје и достигнете витка линија со помош на здрава и вкусна напивка... Состојки: 1 банана , 1 зелено јаболко исечкано на коцки, 1 шолја зелена салата 2 лимони, исечкани на ситни парчиња , 1 шолја стебло целер,…

Ноќно забрзување на метаболизмот: Ослободете се од маснотиите брзо и ефикасно

Магичната комбинација од мед и цимет го забрзува метаболизмот и помага при губење вишок килограми. Многумина во исхраната користат мед, кој е познат како здрава и лековита намирница, додека циметот е омилен зачин во многу десерти.…

Ослабете брзо и лесно: Оваа диета согорува и до килограм дневно!

Многу истражувања покажаа дека лимонот помага во процесот на „согорување“ на маснотиите, така што диетата со лимон ќе ви помогне да го постигнете она што од секогаш сте го посакувале. Со оваа диета ќе губите на тежина многу брзо, речиси…

Сварете банана, додајте мед и направете го најјакиот домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Еве зошто не треба да ја фрлате кората од портокал

Докажано е дека кората од портокал има повеќе ефект на подобрување на здравјето отколку самиот плод на ова овошје. Содржи повеќе калциум, дури два пати повеќе отколку јадрото и со тоа ги зајакнува коските. Исто така, поради високата…

За три дена го отстранува отровот од белите дробови. Делува и на пушачи!

За 72 часа ги чисти белите дробови на пушачите – еве рецепт! Луѓето кои пушат константно повеќе од пет години, често се соочуваат со болести на белите дробови, како бронхитис и кашлица. За да ги избегнете овие иритации и да ги…