Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Во тренд…

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската сала „Борис Трајковски“. До Здружението на новинари на Македонија пристигнати се две кандидатури за претседател на здружението…

Облачно со врнежи од дожд и снег

Времето ќе биде претежно облачно, претпладне и особено во посеверните делови со локални врнежи претежно од снег и на пониските места, а кон југоисток врнежите ќе се од дожд. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен…

СДСМ: Борбата против загадувањето е постојана и секојдневна, системски се решава проблемот

Цела деценија Скопје и Македонија беа изложени на екстремно уништување и загрозување на животната средина од страна на криминалната и расипничката ВМРО-ДПМНЕ, што резултира со енормно загадување на воздухот. За разлика од таквиот однос и…

Париз се подготвува за нови протести: На задача 8.000 полицајци и оклопни возила

Во исчекување на утрешните, петти саботни протести, шефот на париската полиција најавува дека на улиците во француската престолнина повторно ќе бидат распоредени оклопни возила и неколку илјади полиицајци. Шефот на полицијата, Мишел…

СДСМ: Мицкоски да собере храброст и да каже алтернатива за ЕУ и НАТО за да може да…

За да може да учествува на каков било ТВ-дуел Христијан Мицкоски прво треба да собере храброст и да каже јасен став за најважните прашања за иднината на Македонија, за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот од Преспа, одговори СДСМ…

Македонската полиција доби нови возила – еве како ќе изгледаат

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, денеска во Министерството за внатрешни работи на министерот Оливер Спасовски му ја предаде донацијата на опрема и возила за Одделот за гранични работи и миграции и Секторот за криминалистичко разузнавање и…

СДСМ: Владата и сите институции активно работат на обезбедување чист воздух и здрава…

Единаесет годишното игнорирање на аерозагадувањето од страна на ВМРО ДПМНЕ придонесе тоа да стане огромен проблем. После деценија игнорирање Владата предводена од СДСМ заедно со надлежните институции на локално и национално ниво постојано…

Практикантите ќе добиваат надоместок од 42 до 74 отсто од минималната плата

Владата на 107. седница го усвои и до Собранието ќе го достави предлог-законот за практиканство. Законот ќе овозможи целосно да се искористи потенцијалот на практичната работа, како и голем број млади невработени лица без практично искуство…

Меркел: Не постои можност за промена на договорот за брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со британската премиерка, Тереза Меј, во Берлин оцени дека не постои можност за промена на договорот постигнат меѓу Брисел и Лондон за излегување на Велика Британија од Европската Унија…

Усвоен акциски план на Националната стратегија за сајбер-безбедност

На денешната владина седница беше усвоена информацијата за акциски план на Националната стратегија за сајбер-безбедност 2018-2022 година. Целта на овој акциски план е да ги дефинира чекорите за успешна имплементација на првата Национална…

Алими до Села на 27 април: Додека сум жив, ќе те бранам

„Последно што помнам е дека во прес-центарот на Собранието врз пратениците се фрлаа предмети. Видов како кон мене фрлија монитор од компјутер и веднаш потоа ја изгубив свеста. Се освестив во една од канцелариите во Собранието, беше темно,…

Голема промена на времето: Синоптичарите со најубава вест

Во четврток попладне и во петок ќе има повремени врнежи претежно од снег и на места ќе се формира нова снежна покривка. За време на викендот ќе преовладува облачно време со повремен локален дожд на пониските места, а на планините со…

Кремљ: Тврдењата за наводното мешање на Москва во протестите на „жолтите елеци” се клевета

Русија смета дека протестите во Франција се внатрешен проблем на таа земја и не се меша во работите на другите држави, а тврдењата за вмешаност на Русија во француските протести се клевета, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков,…

Интервју на Лепа Брена за Centar.mk: Најубавите забвави се со македонски песни

Екслузивно интервју на Centar.mk со една од најпопуларните југословенски ѕвезди Лепа Брена, која месецов го оддржува својот концерт во Скопје. Доаѓате во Скопје на 15-ти декември, на 35 годишнината од почетокот на Вашата кариера, кога…

Велшките граѓани во страв: Стадо овци изело дрога и предизвикало хаос

Мештаните во едно село во Велс пред некое време се пожалиле дека живеат во страв од стадо овци кои, како што рекле, создаваат хаос. Мештаните рекле дека овците одеднаш почнале чудно да се однесуваат, истрчувајќи пред автомобили,…

Британски медиуми: Меј ќе го одложи гласањето за да издејствува подобар договор во Брисел

Некои британски медиуми тврдат дека премиерката Тереза Меј планира да го одложи гласањето за брегзит, за да во последен момент издејствува подобар договор во Брисел. Британската влада ги демантира ваквите наводи, за одложување на…

Заев-Коста: Португалија ја поддржува Македонија за членството во ЕУ и НАТО

Премиерот Зоран Заев се сретна со премиерот на Португалија Антонио Коста во рамките на работната посета на оваа земја, како прва на ниво на премиери на двете земји. „Премиерот Заев ја оцени средбата како одлична можност за поттикнување…

Нови детали за таагедијата што ја потресе Македонија – загинаа две лица

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа што се случила вчера вечер на регионалниот патен правец Битола-Прилеп, во близина на Вашарејца. Според информациите на полицијата, несреќата се случила во 20 часот, а во неа учествувале камион и…

Пресврт: СЈО ќе може кривично да ги гони претседателот на државата

Специјалниот јавен обвинител ќе може кривично да ги гони претседателот на државата, амбасадори и други претставници на државата во странство, предвидува предлог-законот за специјалното јавно обвинителство, објавен на ЕНЕР. Јавното…

Заев: Очекуваме Унгарија да го екстрадира Груевски

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на унгарските социјалисти Беталан Тот. Тој рекол дека очекува од унгарските власти согласно европските начела и меѓународни конвенции да го екстрадираат…