Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Шеесет илјади патенти на „Мајкрософт“ отсега се бесплатни за користење

Со потег кој изненади многумина, „Мајкрософт“ објави дека се приклучува во мрежата Open Innovation Network (ОИН), што всушност е конзорциум за слободен пристап до патенти, така што сите патенти на компанијата отсега ќе бидат бесплатно…

Поради бришење на фајлови на корисниците, повлечено октомвриското ажурирање на „Виндоус…

Објавата на „Мајкрософт“ за ажурирање на оперативниот систем „Виндоус 10“ во текот на октомври 2018 година, несомнено е една од најпроблематичните во последниот период. Иако и претходните надградби имаа проблеми, кај најновото ажурирање е…

Инстаграм ,,падна”, дел од корисниците гледаат само празни профили

„Инстаграм“ престана да работи, а одредени корисници во САД, северниот дел на Европа и Австралија не можат да ги гледаат фотографиите или профилите. Корисниците по логирањето можеа да видат само празни профили и порака дека апликацијата…

САД се подготвени да гo споделат ‘арсеналот’ за кибер-војна со сојузниците во НАТО

Во услови на зголемени тензии со Русија, НАТО се обидува да ја интензивира соработката меѓу своите членки за споделување на националните експертизи за кибер-одбрана и да ги интегрира националните искуства во својата воена структура,…

Пруга од речиси 40 километри во Кина направена за само пет и пол часа

Железничка пруга од 37,9 километри во провинцијата Фуџен на југоистокот на Кина е направена за само пет и пол часа. Околу илјада работници замениле 37 километри колосек на траса по која возовите ќе се движат со брзина од 200 километри на…

По хакерскиот напад, „Фејсбук“ ја зајакнува безбедноста

Од социјалната мрежа „Фејсбук“ соопштија дека хакерскиот напад во кој беа погоди повеќе од 50 милиони кориснички сметки е голем чекор „назад“ за компанијата во период кога се работи токму за враќање на довербата кај корисниците во врска со…

Научниците сметаат дека треба да се воведе смртна казна за роботите

Дел од светската научна јавност верува дека поради забрзаната роботизација треба да се донесат закони што се однесуваат на машините и дека мора да постои начин засекогаш да се угаси роботот што ги прекршил правилата. Вештачката…

Фејсбук хакиран – ако утрово ви се случи ова проверете ги своите податоци

Друштвената мрежа Фејсбук соопшти дека денеска скоро 50 милиони корисници биле изложени на безбедносен проблем. Ранливоста во заштитата на податоци хакерите можеле да ја искористат преку опцијата „Вју ез“ (View As). Компанијата на…

Дом на иднината: Оваа куќа е евтина, се склопува за 6 часа, по потреба лесно се преместува

Монтажна куќа која се склопува за само шест часа и чини нешто помалку од 30 илјади евра можеби е иднината на станувањето, односно преселувањето, со оглед на тоа што не постои побрза и поедноставна изградба на животен простор. Оваа куќа…

Познатиот милијардер тврди: Биткоинот ќе биде поголем од интернетот

Познатиот милијардер Тим Дрејпер и натаму е уверен дека биткоинот до 2020 ќе достигне вредност од 211.000 евра. Како што вели, тој очекува дека криптовалутите ќе бидат нешто најголемо - „поголемо од интернетот“. Овој ентузијаст е…

Протекоа фотографии од новиот Iphone XS – еве како изгледа (Видео)

Две недели пред „Apple“ да го претстави својот нов модел, 9to5Mac објави фотографии од новите уреди. Фотографиите делуваат легитимно, доаѓаат од релативно проверен извор, а на нив можеме да го видиме новиот iPhone XS и четвртата серија…

Соопштение – Kaspersky Lab го зајакнува присуството во Југоисточна Европа: Ingram…

Компанијата Kaspersky Lab, лидер во областа на сајбер-безбедноста, денеска објави дека Ingram Micro, глобална водечка компанија во областа на дистрибуција и имплементација на современи ИТ решенија, во иднина ќе биде задолжена за…

Ова е новата Лада Нива: Моќен SUV со прекрасен изглед (Фото)

Компанијата АвтоВАЗ која е дел од Рено-Нисан групацијата и сопственик на рускиот бренд Лада, на Саемот за автомобили во Москва приреди изненадување и го претстави новиот концепт со кој ја најавува следната генерација теренци Нива.…

Фејсбук засега молчи: Бројни корисници се жалат на овој проблем

Во последно време на луѓето почнале да им исчезнуваат објавите кои ги споделиле на Фејсбук, пишува Индепендент. Бројни корисници пријавиле дека споделиле објава на своите страници и потоа сфатиле дека исчезнала после објавувањето. Исто…

Видео кое ќе ви ги отвори очите: Ова е вистината за социјалните мрежи (Видео)

Ова видео ја прикажува вистината за социјалните мрежи како и начинот на кој тие влијаат на нашите животи и на животите на младите генерации. Денес е многу лесно да паднете под влијанието на социјалните мрежи. Понекогаш сме толку…

Полицијата предупредува: Лажна наградна игра кружи на Фејсбук

Измамите на интернет стануваат сè поразновидни. Деновиве хрватската полиција открила една таква измама. Полицијата во понеделникот известила дека последниве неколку дена добила неколку пријави од граѓани кои преку Фејсбук учествувале во…

Никогаш не гледајте порнографија на телефон – ЕВЕ ЗОШТО

Ако спаѓате во групата која гледа „филмови за возрасни“ на својот мобилен телефон, можеби ќе ве изненади дека вашата навика не е тајна како што мислевте. „Гледањето порно филмови на мобилни телефони претставува многу поголема закана по…

Кружните текови одат во заборав: Ова е подобро решение (Видео)

Кружните текови се докажано подобро сообраќајно решение од крстосници со семафори, бидејќи обезбедуваат подобар проток и го намалуваат бројот на тешки сообраќајни несреќи. Сепак, безбедноста и протокот значително им опаѓа со големината,…

Доаѓа нов радар: Полицијата од сега нема да мери само брзина, обратете внимание и на ова…

Американската компанија „ComSonics“ од Вирџинија направила уред кој изгледа како класичен радар за брзина, но тој уред отчитува фреквенции на испраќање СМС пораки, пренос на податоци и разговор на мобилен телефон. Пишувањето и…

Facebook “крахираше”, не функционираа мобилната и десктоп верзијата

Корисниците на Facebook речиси половина час не можеа  да ги користат услугите на големата социјална мрежа ширум светот од 18 часот доцна попладнево. Засега нема информации која е причината за падот на "Фејсбук". Ова е прв посериозен…