Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Иран ги блокирал социјалните мрежи зошто демонстрантите оттаму учеле како се прават…

Во Иран по тридневните антивладини протести ширум земјата, ограничен е пристапот до социјалните мрежи преку мобилни телефони. „Високи безбедносни претставници одлучија привремено да го блокираат пристапот до Телеграм и Инстаграм“,…

Трагедија за Нова Година – се урна авион, сите мртви

Се урна хидроавион во Сиднеј, загинаа сите патници и пилотот Хидроавион на компанијата „Сиднеј сиплејнз“ се урна во реката Хоксбури во Сиднеј, при што загинаа сите пет патници и пилотот, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен…

Ерјавец: Хрватската полиција го крши словенечкиот суверенитет

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека хрватската полиција, придружувајќи ги савудријските рибари, го прекршила словенечкиот суверенитет со влегување во водите на Пиранскиот залив, кој Арбитражниот суд и го…

Засилени мерките за безбедност во Франција за Нова Година

За време на новоогидшните празници, Франција планира да ги засили мерките за безбедност, што вклучува и распоредување на дополнителни безбедносни сили низ земјата, чиј број ќе достигне бројка до речиси 140.000, пренесуваат француските…

Маж со експлозив држи 11 заложници во пошта во Харков

Маж за кого се верува дека е вооружен со експлозив држи девет возрасни лица и две деца како заложници во пошта во градот Харков, во североисточниот дел на Украина, соопшти полицијата, јавуваат светските агенции. Неидентификуваниот маж не…

Снег и поларен студ во Велика Британија, температури од -13 степени

Снежни врнежи предизвикаа проблеми на британските аеродроми и патишта кога островската земја беше зафатена од студен бран. Во Шкотска на аеродромот во Глазгов во утринските часови кусо дошло до целосен прекин на работата. Некои летови…

ИД презеде одговорност за нападите во Каиро и Санкт Петербург

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападите во супермаркет во рускиот град Санкт Петербург и во коптската црква во Египет, објави агенцијата блиска до терористичката група, „Амак“. Во експлозија на бомба што се…

САД со предупредување до косовската влада: Оградете се од заканите за насилство

САД ја повикаа косовската влада јавно да се огради од заканите за насилство поврзани со почетокот на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Предупредувањето на американската мабасада следи два дена по заканата на Даут…

Пукање во Хјустон, тројца загинати

Поранешен вработен во автомеханичарски сервис во американскиот град Хјустон, влегол во работилницата и убил двајца работници, а неколку минути подоцна извршил самоубиство, соопшти локалната полиција. „Двете лица кои се убиени најдени се…

Евакуација поради дојава за мини во Сибир

Поради анонимна дојава за поставени мини во повеќе локации во Новосибирск и Краснојарск, евакуирани се голем број луѓе, соопшти Прес-службата на локалниот огранок на руската гарда. Полицијата во Новосибирск и Краснојарск потврдија дека…

Загреб: Истражен затвор за вероучител поради поттикнување омраза и насилство

Истражниот суд во Загреб му одреди истражен затвор на вероучителот Крешимир Багарич, осомничен дека поттикнувал насилство и омраза, пренесуваат хрватските медиуми. Одлуката на судот следи, по предлог на Општинското државно обвинителство,…

Нова несреќа во Москва: Автобус влета во автобуска постојка

Две лица загинаа откако автобус удри во автобуска постојка во Москва. „Автобусот удри на улицата Шодненскаја“, изјавил извор од полицијата за агенцијата ТАСС, додавајќи дека две лица загинале и нема повредени. Според неговите зборови,…

Забава во Индија заврши со пожар, 15 мртви

Најмалку 15 лица загинаа во пожар што се случи во текот на ноќта во Мумбаи, во зграда на чијшто покрив се одржувала забава, соопшти полицијата. Огнот избил по полноќ во ресторан на покривот од зградата и брзо се проширил уништувајќи го…

Турција: Уапсени 29 лица, планирале напади за Нова година

Полицијата во Анкара приведе 29 лица осомничени за припадност на Исламска држава. Се претпоставува дека планирале напад за Нова година. Како што пренесуваат турските агенции, во рации кои биле симултано извршени, учествувале 500…

Кина тврди дека не ја снабдува Северна Кореја со нафта

Министерството за надворешни работи на Кина негираше дека Пекинг ја снабдува со нафта Северна Кореја и покрај неизбежните меѓународни санкции. Според зборовите на портпаролот, неодамнешните соопштенија за оваа ситуација не се во…

Нов закон: Од 1 јануари слободно ќе се пуши марихуана – издадени се вкупно 19 видови…

Лиценцираните компании во Калифорнија може легално да почнат да произведуваат и продаваат марихуана за рекреативни цели, со почеток од 1 јануари. Три агенции на американската држава ќе издадат вкупно 19 видови дозволи на одгледувачи,…

Бројот на жртви од нападот во Египет порасна на девет лица

Бројот на жртви по нападот во црква во Египет достигна девет лица, објави Министерството за здравство на Египет. Десетта жртва е напаѓачот кој бил убиен во престрелка помеѓу него и чуварот на храмот. Неговиот соучесник беше пронајден…

Во акцијата „Робин Худ“ италијанската полиција уапсила криминалци со „чесни“ намери

Во акција на италијанската полиција со назив „Робин Худ“ во италијанските градови Кунео и Салуко била уапсена банда од седуммина албански криминалци. Според информациите од локалните медиуми, тие извршиле 49 кражби во областа.…

Трамп: Медиумите лажат дека имам рејтинг помал од оној на Обама

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ги обвини американските медиуми дека лажат оти тој има најлош рејтинг од сите досегашни американски претседатели. Трамп на „Твитер“ се повика на информациите од телевизијата „Фокс њуз“,…

Пожарот во Њујорк, во кој загинаа 12 лица, го предизвикало тригодишно дете

Полициски инспектори од Њујорк веруваат дека пожарот што изби во една зграда во градот, а во кој загинаа 12 лица, го предизвикала детска игра со шпорет. Според истрагата, тригодишно дете, кое не било под родителски надзор, го запалило…