18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Денес е инаугурацијата на Владимир Путин

Церемонијата на инаугурација на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација ќе се одржи денеска во Москва.

Според традицијата, Путин традиционално ќе помине низ низа сали во Кремљ, од салата на Свети Ѓорѓи до салата на Свети Андреј, каде што ќе положи заклетва.

На церемонијата ќе присуствуваат претседателите на двата дома на парламентот, Валентина Матвиенко и Вјачеслав Володин, претседателот на Уставниот суд на Руската Федерација Валериј Зоркин, како и претставници на законодавната и судската власт.

По полагањето на заклетвата, од ѕидините на Кремљ ќе бидат испукани 30 плутони, а потоа ќе се одржи парада на Претседателскиот полк на плоштадот во Собранието.

Путин на претседателските избори во март освои 87,28 отсто од гласовите./Извор: Makfax