Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Стефан е ѕверски претепан – лекарите се борат за неговиот живот

Деветнаесетгодишниот Стефан Новоселац од Рума е во критична состојбапосле нападот кој се случил на шеталиште во Сутоморе. Стефан заедно со својот другар во среда вечерта бил нападнат од две непознати лица на шеталиштето. Еден со бокс…

Масовно труење на познатото летувалиште: Родителите и умирале на раце, 300 гости…

Вистинска драма се одиграла во Хургада откако во хотелот „Стајгенбергер Аква Меџик“ починале две лица, а најмалку 40 се во тешка состојба поради наводно масовно труење со храна. Починале 69-годишниот британски државјанин Џон Купер и…

Силен земјотрес од 7.4 степени го потресе Перу

Земјотрес од 7,4 степени според Рихтер се случи денеска околу 250 километри од Порто Малдонадо во Перу, на длабочина од 610 километри, соопшти американскиот геолошки институт. Засега нема извештаи за штета, а корисниците на социјалните…

Трамп ги критикува социјалните медиуми за „замолчување милиони луѓе“

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска упати критики до социјалните медиуми за замолчување на „милиони луѓе“ преку, како што го нарече, акт на цензура, јавува Ројтерс. Трамп не спомна по име ниту една компанија, но вчера Фејсбук,…

Тинејџерка сексуално злоставувала девојче, снимала и објавила на интернет

Во Србија, Крушевац, уапсена е тинејџерка (18) која се сомничи за злоставување друго девојче. Таа е обвинета дека 13-годишно девојче однела кај старите гробишта ја тепала, ја натерала да се соблече. Потоа ја фотографирала, а фотографиите…

Трамп се закани: Ако ме смените, сите ќе бидете многу сиромашни

Доналд Трамп изјави денеска, коментирајќи ја можната промена од позицијата на американски претседател, дека ако тоа се случи, пазарите ги очекува голема катастрофа. „Не знам како можете да промените некој што прави одлична работа. Дури и…

КОГА ПУТИН ЌЕ СЕ НАЛУТИ: Дошол во фабрика во која работниците со месеци не примиле плата и…

Рускиот претседател Владимир Путин со цврста рака владее со својата земја. Тоа најдобро се гледа од следниот пример, кој се случил во 2012 година. Имено, рускиот претседател примил писмо од работниците во една фабрика во кое пишувало…

Кинез осуден на смрт – ја убил сопругата и телото три месеци го чувал во ладилник

Судот му Кина му изрече смртна казна на Кинезот кој ја убил сопругата и нејзиното тело три месеци го чувал во ладилник. Џу Сјаодонг (31) признал дека ја задавил сопругата по расправија во 2016 година, потоа телото го завиткал во…

Во најмалку 39 општини во Грција е регистриран вирусoт на западнонилска треска

Уште шест нови области во околината на Атика пријавиле случаи на вирусот западнонилска треска. Здравствените власти во средата објавија дека од 31 мај до 20 август во најмалку 39 општини биле пријавени случаи на вирусот, додека минатата…

Меркел посакува Германец на чело на Европската комисија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја изрази својата желба в година Германец да стане претседател на Европската комисија, па дури и да се откаже од амбициите во однос на Европската централна банка (ЕЦБ). Според весникот…

Силен тајфун му се заканува на западниот дел на Јапонија

Силен тајфун наречен Цимарон би требало да пристигне до западниот брег на Јапонија вечерва, што кај луѓето предизвикува страв од обилни врнежи и лизгање на земјиштето, особено во областа која во јули ја зафатија силни дождови. „Бидете…

Николсон: Авганистан има невидена можност за мир

Командантот на НАТО во Авганистан, американскиот генерал Џон Николсон, изјави дека Авганистан има досега „невидена“ можност за мир. По прекинот на огнот кон средината на јуни, авганистанскиот претседател, Ашраф Гани, во неделата на…

САД нема да одат на преговори за Авганистан организирани од Русија

Соединетите Американски Држави го отфрлија повикот за учество во мировните преговори за Авганистан организирани од страна на Русија. Портпаролот на Стејт департментот изјави дека САД ги поддржуваат напорите на Авганистан за постигнување…

Објавена снимка на која водачот на ИД повикува да се продолжи џихадот

Водачот на Исламска Држава, Абу Бакр ал Багдади, ги повика терористите и исламистичките радикали да го продолжат џихадот, во аудиопорака која во средата беше објавена на апликацијата „Телеграм“. Оваа порака, објавена по повод…

Сите го прават ова на познатата грчка плажа, но сега казната ќе биде 1000 евра

Туристите кои како сувенир ќе понесат камчиња од плажата Лаларија, една од најпопуларните на грчкиот остров Скијатос, може да се соочат со казна и до 1 000 евра. Властите на островот Скијатос преку високите парични казни имаат намера да…

Мистериозната смрт на Маја го потресе регионот: “Планираше свадба, не е можно да се…

Мистериозна смрт го потресе Ниш но и регионот, откако 34-годишната Маја М. паднала од тераса од втор спрат на зграда. Многумина велат не е можно да се убила бидејќи била пресреќна и спремала свадба. Таа излегла да испуши цигара и во еден…

„Фејсбук“ брише лажни профили вклучени во политички манипулации

„Фејсбук“ идентификуваше и забрани стотици лажни налози, групи и страници вклучени во кампања за координирано политичко влијание. Според „Фејсбук“, 652 страници, групи и налози поврзани со Иран и Русија се отстранети поради координирано…

(Видео) Луѓето трчаа во паника по силниот потрес од 7.3 степени – бегаа да спасат…

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди северниот брег на Венецуела и ги потресе зградите сè до главниот град Каракас, објави американската геолошка агенција. https://www.youtube.com/watch?v=zwsJkjOnLBE Властите изјавија дека…

Еден човек загина кога автомобил со канистери бензин се заби во собрание

Автомобил со два канистери бензин удри во градското собрание во холандскиот град Бемел и се запали. Еден човек е пронајден мртов на местото на инцидентот и се претпоставува дека се работи за возачот. Еден од канистерите со бензин…

Страшен ураган се приближува кон Хаваи

Ураганот „Лејн” денес се зајакна во категоријата пет, како што се движи кон Хаваи, чии жители се подготвуваат за опасни ветрови и поплави, кога бурата ќе стигне до американскиот остров во наредните денови, објави Националниот центар за…