Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Германскиот министер за надворешни работи: Време е да се преиспита партнерството со САД

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, рече дека е време да се преиспита партнерството со САД на „трезен и критичен начин”. Министерот за надворешни работи изјави дека во следните неколку недели ќе излезе со план за нова…

Половина од училиштата во светот немаат пивка вода

Речиси половина од училиштата во светот немаат пивка вода, тоалети и мијалници за миење на рацете, со што милиони деца се доведуваат во опасност од различни болести, соопшти Светската здравствена организација. Дури 900 милиони деца се…

По 20 години полицијата уапси убиец на момче од Холандија

Човек осомничен за убиство на холандско момче пред дваесет години е уапсен во Шпанија, објави холандската полиција во неделата вечер. Момчето Ники Верстапен (11) исчезнало од детски камп ноќта меѓу 9. и 10. август 1998 година во…

Гројсман: Украина мора да ја зголеми цената на гасот

Украина, која сака да ја продолжи соработката со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ќе мора да ја зголеми цената на гас за домаќинствата, рече премиерот Владимир Гројсман. „Оваа потреба се наметна затоа што мора да функционираме со…

Референдумот за антикорупциски мерки во Колумбија не успеа

Референдумот во Колумбија за седум антикорупциски мерки не успеа денес, иако секоја од овие мерки доби 99 отсто поддршка од гласачите. Референдумот не успеа бидејќи не излегол доволен број гласачи, а за да биде признаен резултатот за…

Москва: Можно е странски специјалци да исценираат напад со хемиско оружје во Сирија

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, предупреди денеска на можноста странски специјалци да исценираат напад со хемиско оружје во Сирија. „Според информациите кои Рускиот центар за помирување во Сирија ги прими…

Евакуација поради опасност од бомба од Втората светска војна во Германија

Властите ги евакуираа жителите на Лудвигшафен, град во централниот дел на Германија, поради деактивирање на бомба од Втората светска војна. Како што јави Би-би-си, биле евакуирани 18 500 луѓе. Бомбата тешка 500 килограми пред неколку дена…

(Видео)Пукање во Џексонвил: Изгубил на турнир за видео игри, по што убил две лица и се…

Две лица загинаа, а деветмина се повредени во оружен напад што се случи на турнирот за играње видео игри во Џексонвил, во американската сојузна држава Флорида. Полицијата информираше дека осомничениот за нападот е мртов. Станува збор за…

Повторно силно невреме го погоди регионот – има повредени

Силно невреме ја зафати Далмација. Погодени се Чиово и Трогир каде се поплавиле улиците. Во цела Хрватска на сила се предупредувања за невреме. Додека за копнениот дел на земјата на сила е жолт аларм, на Јадран на сила е портокалов…

Времето “побудале”: Снег во Словенија, страшно невреме во Хрватска –…

Силен бран од северозападниот дел на континентот му донесе на алпското подрачје неочекуван скок од лето во зима. Во италијанското туристичко место за скијање Алта Бадиа паднаа 30 сантиметри свеж и влажен снег. Местото се наоѓа на надморска…

Полицајци запреле автомобил кој „летал“ 240 км/ч, а кога виделе кој го вози занемеле

Сообраќајни полицајци во Белгија биле многу изненадени кога констатирале дека зад воланот на автомобилот „порше бокстер ГТС“, за кого во 2 часот наутро измериле дека се движел со брзина од 238 километри на час, седи 79-годишна жена. Кога…

Се преврте автобус – медиумите јавуваат за многу загинати

Најмалку 15 луѓе загинаа а 27 се повредени кога туристички автобус се превртел на автопат недалеку од Софија, соопштија бугарските власти. На лице место загинале 13, а двајца на пат кон болница, пренесуваат бугарските медиуми. Несреќата се…

Нов силен потрес од 6 степени

Земјотрес со јачина од шест степени денеска е регистриран во близина на брегот на американската држава Алјаска. Информацијата ја објави американскиот Геофизички институт. Епицентарот на потресот се наоѓал на 1.626 километри…

Силно невреме пустоши во регионот – небото се отвори

Силно невреме попладнево го погоди хрватскиот полуостров Истра, каде наврна голема количество дожд. https://youtu.be/OlhID9xD2-M Автоматските метеоролошки станици во Умаг забележале дека наврнале 44 милилитри дожд, додека на…

Политичарка се самоуби откако призна дека ја силувале – нацијата во тага

Холандската јавноста се уште е во шок од самоубиството на политичарката Вили Диле, која изврши самоубиство само неколку часа објави видео во кое тврди дека минатата година ја силувале група на мигранти, а по наредба на нејзиниот поранешен…

ВИДЕО: Камен влетал преку прозор и го погодил возачот на автобусот – патниците во…

Кинезот Жао Шуанг возел автобус кога одеднаш низ прозорот влетал огромен камен и го погодил директно во глава. https://www.youtube.com/watch?v=f5MqAUVyKtI Тој херосјки издржал шок и тешка повреда и запрел безбедно со автобус полн со…

Пресврт со времето: Половина метро снег најавуваат синоптичарите во оваа држава од нашиот…

Летото во алпските предели ќе исчезне со стил, имено во повисоките предели се очекува во текот на викендот да наврне и до половина метар снег. „Истрамет“ пишува дека температурата на воздухот на Алпите веќе неколку дена е помеѓу 4 и 8…

Германија зафатена од големи пожари – евакуирани над 500 лица, се слушаат детонации на…

Големи пожари ја зафатија Германија принудувајќи евакуација на три села југозападно од Берлин. Брзината на пожарите принуди повеќе од 500 луѓе да ги напуштат своите домови во селото Троенбрицен, кое се наоѓа на 50 километри од Берлин. Нема…

Велшанец испи 30 чаши алкохол за помалку од една минута, само да не ја плати сметката…

Британскиот турист, кој беше на одмор во Грција, успеа да испие дури 30 чаши силен пијалак самбука за само 59 секунди. На овој чекор се одлучил со цел да добие бесплатни пијалаци. На видеото се гледа Крис Мекадамс (20) од Велс како пие…

Железничка несреќа – двајца загинаа

Во налет на воз во Запрешиќ вечерва загинале две лица, се дознава од полициски извори, јавува хрватски Индекс. До несреќата дошло на Савскиот пат. Засега е нејасно дали станува збор за лица кои оделе по пругата или се обиделе да ја…