Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Ердоган: Прашањата со Грција може да се решат мирно и непристрасно

Сите прашања со Грција може да се решат непристрасно и на мирен начин, изјави претседателот на Турција. „Она што очекуваме од Грција е земјата да не се претвори во засолниште каде ФЕТО, ПКК, и останатите терористички групи ќе пребегаат“,…

Српските факултети забранија носeње мини здолниште, пирсинг и долен дел од тренерка

Факултетите во Србија имаат нов кодекс на облекување за сите оние кои го посетуваат и работат во него, и тие пропишуваат одредени забрани со кои студентите досега се немаат сретнато. Причината за ова се поплаките на професорите дека…

Најмалку десетина ученици завршија во болница, јаделе бонбони со марихуана

Повеќе од десетина ученици во основно училиште во Кливленд биле примени во болницата откако јаделе бонбони со марихуана. Уапсена е мајка на ученичка, која ги донела бонбоните во училиштето. Еден од наставниците ги пронашол бонбоните во…

Трамп најави можност за нов договор за нуклеарно оружје, со повеќе учесници

САД се подготвени да ја разгледаат можноста за потпишување договор кој ќе го замени Договорот за нуклеарно оружје со среден дострел (ИНФ) и тоа со повеќе страни, рече американскиот претседател, Доналд Трамп, во говорот за состојбите во…

Ципрас ја посети Аја Софија, сака да ги подобри односите со Турција

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја посети поранешната цариградска катедрала Аја Софија, како дел од патувањето чија цел е да ги подобри односите со Турција, кои низа години се на многу ниско ниво поради територијалните проблеми,…

Гуаидо во декември го посетил Вашингтон

Самопрогласениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, го посетил Вашингтон во декември, каде што се сретнал со претставници на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп. Тоа бил негов прв контакт со Белата куќа, објави…

Злосторство кое го потресе регионот: Маж ја уби сопругата и малолетната ќерка, имал помош…

Обвинителот на основниот суд во Џаковица, Косово, наложил истрага против тројца полицајци, кои наводно помогнале во одземање на детето од својата поранешна сопруга, зошто сакала да го стави, а потоа ја убил. Се работи за случај од пред 6…

Трамп вечерва во Конгресот ќе одржи говор за состојбата на нацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вечерва се враќа во Конгресот за да го одржи свечениот говор за состојбата на нацијата и се обиде да ја искористи оваа пригода за да ги зголеми својот углед и популарноста, пренесуваат американските…

Над 50.000 луѓе евакуирани во Русија поради лажна дојава за бомби

Повеќе од 50.000 луѓе беа евакуирани од јавни установи, трговски центри и училишта во Москва и некои региони по лажната закана за поставени бомби, пренесуваат руските медиуми. Со акцијата биле опфатени над 200 објекти, меѓу кои училишта,…

Му се потсмевале зошто се презива Трамп, американскиот претседател го покани во Конгресот

Единаесетгодишниот Американец, кој е жртва на врсничко насилство поради неговото презиме Трамп, ќе присуствува на говорот на американскиот претседател Доналд Трамп за состојбата на нацијата, објави Би-би-си. Џошуа Трамп од Вилмингтон во…

Австрија протерува илјадници луѓе – најмногу Европејци

Австрија минатата година од земјата протерала околу 4.700 луѓе, а повеќето од нив биле Европејци, пренесува порталот „Б92“. Повеќе од 60 отсто од протераните лица се од европски земји, соопшти австриското радио „Oe1“. Меѓу протераните…

Русија отвора нова истрага за мистериозната смрт на студентите на Урал пред 60 години

Русија повторно отвора истрага за студентите кои пред 60 години загинаа на Урал. Несреќата се случила во 1959 година кога група од десет студенти, осум момчиња и две девојки, тргнале на кампување на Урал, Русија. Тие за 16 дена требало да…

Димитров: За Македонија, Гуаидо е привремен претседател на Венецуела

Министерот на надворешни работи, Никола Димитров, ја искористи социјалната мрежа „Твитер“ за да ги образложи македонските официјални ставови во однос на случувањата во Венецуела, при што изрази поддршка за опозицискиот лидер, Хуан Гуаидо,…

Најмалку 7 загинати, десетици повредени во пожар во зграда во Париз

Пожарот избувнал рано изутрината со 16. арондисмент на Париз. Жителите на луксузната населба се качиле на покривите за да избегаат од чадот и од пламенот додека спасувачките екипи се бореле со пожарот. Досега има потврда за најмалку…

17 загинати во несреќа во рудник за злато во Гвинеја

Најмалку 17 лица загинаа во свлечиште во рудник за злато на североисточниот дел на Гвинеја, соопштија локалните власти. Несреќата се случила во селото Норасоба, во областа Сигири. Според полицискиот офицер Маркус Бангура, има затрупани…

Канада: Воз излета од шините и падна во река, тројца загинати

Три лица загинаа во несреќа во канадската провинција Британска Колумбија кога товарен воз излетал од шините, соопшти компанијата „Канадиен пацифик“. Возот во текот на ноќта излетал од шините во националниот парк во близина на местото…

Мадуро до Трамп: Праќањето на војска во Венецуела е еднакво на лудило

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, ја осуди како луда идеја изјавата на американскиот претседател, Доналд Трамп, за евентуалното испраќање војници во Венецуела. „Да се зборува за војна во 21 век е еднакво на лудило. Дури и…

Вучиќ: Нема да си играм како во Македонија со референдумот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека не постои ниту едно решение за Косово и Метохија ако истото не биде прифатено од мнозинството Срби. Тој додаде дека во моментов не се разговара за никакво решение, затоа што нема ни…

Италијанската влада ја блокираше одлуката на ЕУ да го признае легитимитетот на Гваидо

Италијанската влада гласаше шротив одлуката на ЕУ да го признае легитимитетот на привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гваидо, па тоа го направија поединечно земјите членки. ,,Заеднички изјави сигурно нема да има бидејќи некои…

Нови детали за грозоморното убиство во БиХ: Ги убил децата, а тој живеел уште 30 часа и ја…

Триесет и седум годишниот Адмир Совиќ кон половината на декември минатата година ги уби своите три деца, а потоа се обеси во куќата, во која живееле како потстанари. Мајката на неговата сопруга открила дека тој живеел најмалку 30 часа после…