Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

(Видео) Неонацистите во Берлин ја одбележаа годишнината од смртта на Рудолф Хес, еден…

Oколу 600 неонацисти маршираа на улиците во Берлин по повод годишнината од смртта на воениот злосторник и заменикот на Хитлер, Рудолф Хес, јавија германските медиуми. https://www.youtube.com/watch?v=aErysCCribg Како што додаваат…

Меркел: Продолжува потрагата по решение за украинската криза

Германија и Русија мора да продолжат да бараат решение за конфликтот во Украина, а договорите од Минск секако остануваат основа за решението, посочи германската канцеларка Ангела Меркел. „Ние работиме на тоа веќе долго време, а…

Братче и сестриче ги нападнале стршлени на село – Итната помош патувала 60 километри

Во село во Србија се случил вистински хорор кога стршлени нападнале 12-годишно момче и 11-годишно девојче, братче и сестричка. Тие биле на гости кај роднини, а летната авантура се претворила во хорор кога ги каснале повеќе стршлени.…

Притвор за опозиционерката која усмрти човек: Најголемата опозициска партија доби нов…

Едномесечен притвор поради страв од повторување на делото и е одреден на Вера Бегиќ-Блечиќ, функционерка на хрватската СДП (Социјалдемократска партија) во Хрватска, затоа што во четвртокот под дејство на алкохол предизвика сообраќајна…

Почина високиот функционер и екс-генерален секретар на најмноќната светска организација

Кофи Анан, некогашен генерален секретар на Обединетите Нации и добитник на Нобеловата награда за мир, почина денеска на 81 година. Веста беше објавена на официјалната страна на „Твитер“ на Обединетите Нации. „Жалиме за големиот човек,…

ОЈО обезбедува докази и траги по смртта на параглајдеристите

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува несреќата на параглајдеристите кои загинаа вчера на на „Мечкин Камен“. Во текот на вчерашниот ден, надлежен јавен обвинител во соработка со екипата на крим-техника од Министерството за…

Над 70 пожари во Нов Јужен Велс во Австралија

Силните ветрови интензивираа пожари ширум австралиската држава Нов Јужен Велс, а пожарникарите ја подигнаа на високо ниво опасноста за три од вкупно 73 пожари. На жителите на Табулама, град на североистокот од Нов јужен Велс кој е…

Позната политичарка направи тешка сообраќајка – има загинат

Вера Бегиќ-Блечиќ секретар за спорт на градот Спилт, мртва пијана возејќи во спротивен правец предизвикала сообраќајна несреќа во која што загинал еден човек. Таа возела со 1,81 промил алхохол во крвта во спротивн правец по автопатот…

Предупредување за сите кои ќе одат во Грција: Ако го видите ова во морето бегајте

Една од најотровните видови риби- фуга, која лачи отров кој е 1.250 пати појак од цијанид е воочена во Стримонскиот залив. Оваа вест е објавена на грчки јазик во вид на предупредување.

Тлото не се смирува – силен потрес од 6.6 степени според рихтер

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот архипелаг, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил на 153 километри североисточно од местото Раба, на островот Сумбава,…

ФБИ предупреди на хакерски напад: На удар банкомати низ светот, се очекува да исчезнат…

Банкомати ширум светот се наоѓаат под голема закана на „неминовен“ хакерски напад и се очекува милиони да исчезнат од сметките, предупреди ФБИ минатиот петок во доверлив допис до банките, кој го објавил експертот за онлајн безбедност Брајан…

Изгоре луксузна јахта на Јадранот: Црн чад се гледа на километри (Видео)

Денес околу 15.30 часот во најголемата марина на Јадранот, марината Далмација во Сукошан, избил пожар. Според првичните информации, изгорела луксузна јахта. На терен излегле пожарникари и Итна помош. Пожарникарите успеале да го…

Нова трагедија на летувалиштето: Едно лице загина, осум се спасени

На Голема плажа во Улцин, Црн Гора под засега непознати околности едно лице го загуби животот, додека осум се спасени. Засега не се познати околностите на несреќата, а телото на удавениот го извлекле спасувачите на плажа, неофицијално…

Цената на воената парада во Вашингтон го одвраќа Трамп од идејата за нејзина организација

Американското министерство за одбрана соопшти дека годинава во Вашингтон најверојатно нема да има парада по повод „Денот на ветераните“, која беше наложена од претседателот Доналд Трамп. Портпаролот на Пентагон, полковникот Роб Менинг,…

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на државните интереси и осигурувањата на имотните права на косовските Срби. „Ако постигнеме договор, ќе…

(Видео) Ултрадесничарите во Германија на протести – „Меркел мора да замине“

Стотина ултрадесничари се собраа на протест во германската покраина Саксонија, барајќи од канцеларката, Ангела Меркел да поднесе оставка. https://www.youtube.com/watch?v=61HsIg22YX8 Протестите ги организираше антиисламистичкото…

Повеќе од 160 лица го загубија животот во поплавите во Индија

Повеќе од 160 лица загинаа во поплавите предизвикани од обилните монсунски дождови во јужната индиска држава Керала. Повеќе од 85.000 луѓе пак се раселени, а спасувачката акција и евакуација и натаму трае. Спасувачки екипи со помош на…

Драма на небото: Девет авиони принудно слетаа поради закани за бомба

Девет авиони беа принудени во воздушниот простор на Чиле, Аргентина и Перу, принудно да слетаат или да се вратат на аеродромите од каде полетале, по закани за бомба за кои подоцна се испоставило дека биле лажни. Заканите ги регистрирала…

Тлото во регионот не се смирува – серија потреси оштетија ѕидови и балкони

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Молизе во централна Италија, соопшти американскиот Геолошки институт. Овој потрес бил најсилниот во серијата од девет земјотреси кои го погодиле тој дел на…

Уште ова им фалеше: По страшната несреќа со мостот, вечерва силен потрес го погоди…

Земјотрес со интензитет од 5,2 по Рихтеровата скала ја погоди централна Италија. Засега нема информации за човечки жртви или за материјална штета. Потресот бил во близина на Монтелчифоне во областа Молизе на длабочина од 9 км. Во истиот…