Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Утре сончево и многу топло време со високо УВ зрачење

Времето утре ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 20, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9. Во Скопје сончево и многу топло. Температурата ќе се движи од 19 до 38 степени.…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Многу топла воздушна маса доаѓа накај Македонија, активирано жолто и портокалово ниво за опасност

Под влијание на многу топла воздушна маса до средината на наредната недела времето ќе биде сончево и многу топло, а само во петок ќе има зголемена облачност. Од утре ќе биде активирано жолто, а од четврток во некои реони и портокалово ниво за опасност од високи температури. Прогноза за 08.08.2019 Минимална температура: 12°C до 20°C…
Прочитај повеќе...

Сончево време со мала до умерена локална облачност

Времето денеска е сончево со мала до умерена локална облачност, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец. Вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 22, а максималната ќе достигне од 25 до 34 степени. Во Скопје сончево време со мала…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Голема промена на времето

Денес ќе биде многу топло со максимални дневни темпратури од 32 до 40 степени. Кон крајот на денот и во текот на ноќта во североисточните и источните делови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Утре претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а локално ќе…
Прочитај повеќе...

Временска за продолжениот викенд – УХМР информира што нѐ чека

Утре ќе се задржи сончево и многу топло време. Кон крајот на денот и во сабота ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Во сабота особено во северните и источните делови ќе има и услови за изолирана појава на невреме. За време на викендот ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, што ќе услови од недела да има благ пад на температурите.…
Прочитај повеќе...

Пеколни температури до недела, а потоа голема промена

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне особено во западните делови со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој по должина на Повардарието ќе засилува. Минималната температура ќе биде помеѓу 13 и 24, а максималната ќе е во интервал од 30 до…
Прочитај повеќе...

Од среда драстично зголемување на температурите: Еве за кога е најавен и пороен дожд

Утре се уште ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд. Претпладне променливо облачно со локални врнежи од дожд, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Од среда следува период на многу топло време. Во среда и четврток попладне…
Прочитај повеќе...

Променливо облачно време со температура до 35 степени

Времето во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 21, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 7. Во Скопје,…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за невреме: Дожд, грмежи и ветер, па многу жешко време – прогноза за периодот до Илинден

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Во почетокот на наредната седмица времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Ќе има и повремен локален дожд со грмежи, утре во првата половина од денот, а…
Прочитај повеќе...

И утре невреме – УХМР со нова најава

Времето утре во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, информира УХМР. Минималната температура ќе биде помеѓу 11 и 21, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 7. Во Скопје,…
Прочитај повеќе...

Утре невреме низ Македонија

Времето утре претпладне ќе биде сончево со мала облачност, а од пладневните часови претежно во планинските региони со зголемена облачност и со нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи. Утре ќе дува умерен до засилен јужен ветер најизразен на југот од земјата. Минималните температури ќе бидат во интервал од 14 до 21, а дневните од 30 до 38.…
Прочитај повеќе...

Утре невреме, а потоа пеколни температури

Во наредниот период ќе се задржи топло време, претпладне сончево, а во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. За утре е најавено сончево и топло, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Прогноза за 28.07.2019 Минимална температура: 14°C до 23°C…
Прочитај повеќе...

Викенд временска прогноза: Подгответе се за невреме

Утре попладне се уште ќе има појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд. Во недела и понеделник ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Од вторник ќе биде ветровито со услови за локален пороен дожд. Прогноза за 21.07.2019 Минимална температура: 11°C до 19°C Максимална температура: 29°С до 36°C Сончево и…
Прочитај повеќе...

Метеоролозите со нови најави: Следува драстична промена на времето

УХМР најавува претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, Пообилни врнежи ќе има во југозападните делови во текот на денов. Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок и сабота во попладневните часови. Прогноза за 18.07.2019 Минимална…
Прочитај повеќе...

Невремето се враќа: УХМР со нова прогноза за уште пообилни врнежи на местата каде пред четири дена дождот и ветерот направија хаос

Утре ќе биде облачно со повремен дожд и посвежо особено на југозападот каде што ќе има пообилни врнежи од дожд проследени со повремени грмежи. Во среда и четврток ќе се задржи стабилно и суво, а температурите брзо ќе се покачат. Кон крајот на неделава во попладневните часови повторно ќе има појава на локални врнежи и грмежи. Прогноза за…
Прочитај повеќе...

На лошото време му нема крај: Синоптичарите со најави за невреме и во следните денови

Денеска времето ќе биде променливо облачно и свежо, претпладне со локален дожд претежно на југот и истокот. Кон крајот на денот облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 19 до 29 степени. И во следните денови…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде ново вонредно метео предупредување кое треба да се сфати сериозно: Утре силно невреме со обилни врнежи од дожд, ветер, грмежи и град

Утре (13.07.) попладне, во текот на ноќта и во недела претпладне ќе има нови врнежи кои наместа ќе бидат пообилни (во источните делови над 20л/м2) проследени со грмежи, засилен ветер и ќе има услови за појава на град. Прогноза за 14.07.2019 Минимална температура: 12°C до 19°C Максимална температура: 20°С до 29°C Променливо облачно и посвежо…
Прочитај повеќе...

За викендот не планирајте ништо: По свежите денови доаѓа невреме

Следува период на променливо и посвежо време. Денес и утре во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува утре во текот на ноќта и во недела. Прогноза за 13.07.2019 Минимална температура: 9°C до 17°C Максимална температура: 24°С до 32°C Сончево со умерена облачност, попладне со…
Прочитај повеќе...

Невреме беснее во Скопје, а сега и во делови од останатиот дел на Македонија – УХМР издаде метео предупредување

Краткотрајно невреме го погоди Скопје попладнево, а дождливото време се шири и во останатиот дел на земјава. Од УХМР издадоа метео предупредување во кое се вели дека времето ќе биде променливо облачно и со пороен дожд и грмежи. За попладнево се најавува процесите да бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни…
Прочитај повеќе...

Невреме во Скопје и делови на Македонија

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено попладне. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни врнежи (над 30л/м2). Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 20, а максималната ќе достигне од 24 до 31 степен. Во Скопје ќе биде променливо облачно и…
Прочитај повеќе...