Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Невреме со поројни врнежи и грмежи во текот на ноќта и утре

Под влијание на циклонска активност доцна попладнево, почнувајќи од западните делови, ќе почнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во другите подрачја, јави УХМР. На места врнежите ќе бидат поројни со поголем интензитет за кратко време и проследени со грмежи. Пообилни врнежите ќе бидат во северозападните…
Прочитај повеќе...

Ветровито време со врнежи од дожд во попладневните часови

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Попладне под влијание на влажен бран во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во другите подрачја. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови, а во текот на денот…
Прочитај повеќе...

До петок поројни дождови – УХМР издаде метео предупредување

Под влијание на влажен бран во попладневните часови во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови (над 30 л/м2). Врнежите ќе продолжат и во петок кога локално ќе бидат проследени со појава на грмежи. Потоа следува…
Прочитај повеќе...

Утре претпладне сончево, попладне дожд

Времето утре претпладне ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне под влијание на влажен бран во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја. Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови, каде што локално ќе наврнат над 30л/м2. Ќе дува умерен до засилен јужен…
Прочитај повеќе...

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во претпладневните часови и претежно во планинските региони. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од 3 до 11, а дневната од 17 до 24 степени, јави УХМР. Во Скопје сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен…
Прочитај повеќе...

Невреме со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Под влијание на циклонска активност претпладнево времето ќе биде облачно со врнежи од дожд. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со пообилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Прогноза за 15.10.2020 Минимална температура: 3°C до 11°C Максимална температура: 18°С до 25°C Променливо облачно. Попладне и во текот…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа невреме во Македонија

Под влијание на циклонска активност денес попладне, во текот на ноќта и утре претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови ќе се прошират во целата земја и ќе се интензивираат. Во текот на ноќта и утре во утринските часови локално процесите ќе бидат во форма на невреме со обилни…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа силно невреме со обилни врнежи од дожд и грмежи во Македонија

Под влијание на циклонска активност утре попладне, во текот на ноќта и во вторник претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови зоната на врнежи ќе се прошири во целата земја. На повеќе места се очекуваат обилни врнежи, од 30 до 40 л/м2 за 24 часа, а локално и повеќе. Во ноќните и…
Прочитај повеќе...

Денеска сончево време со умерена облачност, од утре дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 12, а дневната од 20 до 26 степени. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб…
Прочитај повеќе...

Подгответе се за обилни врнежи од дожд и грмежи – Метеоцентар со детална прогноза за времето за следните 4 дена

Утре ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност. Во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Под влијание на циклонска активност, во понеделник попладне, во текот на ноќта и во вторник, ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни. Локално врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи.…
Прочитај повеќе...

Нов бран пообилни врнежи и грмежи во делови од Македонија веќе од понеделник – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст. Во понеделник попладне, во текот на ноќта и во вторник, под влијание на влажен бран ќе има врнежи од дожд, на места пообилни и проследени со грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Прогноза за 11.10.2020 Минимална…
Прочитај повеќе...

Значителен пад на температурите, ветер и дожд: Кога да очекуваме стабилизација?

Утре претпладне се уште ќе има врнежи од дожд, а преку целиот ден ќе дува засилен северозападен ветер, што ќе услови значително пониски дневни температури. Во следните денови времето ќе биде стабилно и суво со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во благ пораст. Прогноза за 09.10.2020 Минимална температура: 6°C до 15°C Максимална…
Прочитај повеќе...

Невреме, дожд и опаѓање на температурите – Кога да очекуваме стабилизација на времето?

Во среда и во четврток ќе има повремени врнежи од дожд. Температурите ќе бидат во опаѓање, особено во четврток кога ќе дува повремено силен северозападен ветер. Потоа времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Прогноза за 08.10.2020 Минимална температура: 8°C до 17°C Максимална…
Прочитај повеќе...

УХМР со метео предупредување: Какво ќе биде времето следните 4 дена

Денес ветерот краткотрајно ќе зсилува. Утре попладне и во вторник ќе биде облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за поинтензивни процеси во форма на невреме. Прогноза за 06.10.2020 Минимална температура: 11°C до 18°C Максимална температура: 20°С до 29°C Променливо облачно со локални врнежи од…
Прочитај повеќе...

Метеоцентар детална прогноза: Значителен пад на температурите – невреме проследено со обилен дожд, град, грмежи и силен ветер

Денес ќе преовладува променливо облачно, посвежо и ветровито време со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80км/ч.) и услови за појава на град. Прогноза за 28.09.2020 Минимална температура: 7°C до 13°C Максимална температура: 19°С до…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување: Пообилен и пороен дожд, грмежи и силен ветер – Значително намалување на температурата

Утре ќе има преодно стабилизирање на времето и ќе почне да дува умерен до засилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови. Под влијание на влажен бран во сабота ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и силен ветер. Температурата значително ќе се намали. Пообилни врнежи од…
Прочитај повеќе...

Променливо облачно време, попладне локален дожд

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 14, а максималната ќе достигне од 23 до 29 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Попладне…
Прочитај повеќе...

Есента носи голема промена на времето: Meteocentar со детална прогноза за следните 4 дена

Утре и во четврток ќе преовладува променливо облачно време со услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок. Под влијание на влажен бран за време на викендот, особено во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер,…
Прочитај повеќе...

Времето се менува: Дожд и грмежи низ Македонија, Meteocentar со детална прогноза за следните 4 дена

Од утре следува период со повремено зголемување на облачноста и со слаб до умерен јужен ветер. Во попладневните и вечерните часови, особено утре и во среда и претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи. Прогноза за 23.09.2020 Минимална температура: 5°C до 15°C Максимална температура: 25°С до 30°C Променливо…
Прочитај повеќе...

Метеоролозите со најава за дожд и грмежи- промена на времето од вторник

Од утре следува период со повремено зголемување на облачноста и со слаб до умерен јужен ветер. Во попладневните и вечерните часови, претежно во западните делови, ќе има појава на локален дожд и ретки грмежи. Прогноза за 23.09.2020 Минимална температура: 6°C до 15°C Максимална температура: 25°С до 30°C Променливо облачно со сончеви периоди.…
Прочитај повеќе...