Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Груевски најави закон за амнестија за настаните од 27 април

Досегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од говорницата на Конгресот на партијата најави дека ќе биде поднесен закон за амнестија за настаните од 27 април. -Тепањето во парламентот беше голема грешка, иако беше обмислено сценарио…

Арбен Таравари со остра порака до Зоран Заев – еве што напиша на фејсбук

Поранешниот министер за здравство Арбен Таравари, а актуелен градоначалник на Гостивар, со жестоки зборови му се обрати на премиерот Заев и неговите тврдења дека Алијансата претходно раководела со овој владин ресор само поради кадарот како…

Синоптичарите излегоа со прогноза – се најавува голема промена на времето

Времето денеска во земјата ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди, а кон крајот на денот се очекува намалување на облачноста. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, кој ќе биде поизразен по должина на Повардарието.…

Мицкоски: Мојот политички противник е СДСМ, а не поединци и помали групи во ВМРО-ДПМНЕ

Македонија мора да оди напред, корупцијата, политичките притисоци, политичката одмазда мора да стане минато, изјави Христијан Мицкоски откако делегатите го избраа за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -Сега е време да станеме заедно, ВМРО го…

Еве каде премиерот Заев ќе ја дочека Нова година

Премиерот Зоран Заев, Нова година ќе ја дочека во Солун, каде домаќин ќе му биде градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, пренесува порталот „Нова“. Заев ја прифатил поканата која Бутарис му ја упати додека беше во работна посета на…

Алијансата за Албанците утре ќе одлучува дали ќе остане во владината коалиција

Централното Собрание на Алијансата за Албанците утре во 11 часот, во просториите на ресторанот „Арена“ во Гостивар ќе одржи состанок на кој треба да одлучи дали ќе остане во владината коалиција. Вчера премиерот Зоран Заев во интервју за…

Хојт Ји: Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018

Скопје и Атина имаат одлична можност за решавање на спорот со името во 2018, вели американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји за грчката новинска агенција „АМНА“. Тој смета дека по локалните избори премиерот Зоран Заев…

Синоптичарите најавуваат снег – еве што ќе се случува со времето

Синоптичарите најавуваат снег - еве што ќе се случува со времето До среда ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на дневните температури. Во вторник и в среда по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и ниска…

Досегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од говорницата на Конгресот на партијата најави дека ќе биде поднесен закон за амнестија за настаните од 27 април. -Тепањето во парламентот беше голема грешка, иако беше обмислено сценарио…

Следува голема промена со времето – синоптичарите излегоа со најновата метео…

До среда ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на дневните температури. Во вторник и в среда по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и ниска облачност, а на повисоките места и на планините ќе има мала до умерена…

Груевски со потресен говор: Некои наши членови извршија предавство на партијата

Наши членови од различни причини извршија предавство на нашата партија, порача Никола Груевски. Како што рече, некои заради влошени односи со кандидатите за градоначалници, некои зошто не биле избрани за кандиати за советници, некои заради…

Полицијата утрово е на нозе се вршат претреси и се апси низ Македонија

Утрово Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Секторите за внатрешни работи по претходно обезбедени наредби за претрес од Судија на претходна постапка од надлежните судови, заради пронаоѓање на предмети кои потекнуваат и се…

ВМРО-ДПМНЕ: Притворените од 27 април се во лоша здравствена состојба

ВМРО ДПМНЕ соопшти дека се загрижени заради информациите дека здравствена состојба на притворените за настаните од 27 април се влошува поради нехуманите услови во кои се сместени. Престојуваат на минусни температури, со греење два пати во…

РСБСП: Пијаните возачи закана за безбедноста во сообраќајот за време на празниците

Во пресрет на празничните денови, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување до возачите за предвидените законски санкции за пијаните возачи и за влијанието на алкохолот врз способноста за управување со…

Протест на исклучените од Топлификација

Денеска ќе се одржи 146-от редовен протест на исклучените од системот на Топлификација. Тие соопштија дека на протестот ќе ги објават нивните ставови околу калориметрите, намалувањето на цените на централното греење, наисправноста на…

Кривични пријави против четири лица за припредување игри на среќа без дозвола

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР поднесе четири кривични пријави до ОЈО Тетово и ОЈО Гостивар, против лицата А.Х. (55) од Тетово, Д.М. (32) од с.Камењане, тетовско, А.Ч. (49) од Гостивар, А.Љ. (48) од Тетово,…

Надомест од 3.000 денари за секое прваче догодина во општина Аеродром

Фокусот на Општина Аеродром во претстојниот период ќе бидат заштита на животната средина и подобри услови за образование и грижа за младите. На вчерашната седница на Советот на општината беше изгласан буџетот за 2018 година. За педагошко…

Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ изгласа резолуција за осуда на политичкиот прогон спроведен од…

Конгресот н ВМРО-ДПМНЕ изгласа резолуција со која најостро го осудува политичкиот прогон и сите постапки на прогон кои ги спроведува СЈО против лицата кои учествувале во настаните од 27 април. Како што се наведува, постапките немаат никаква…

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време ја очекува Македонија

Променливо облачно, во северните делови и на планините со повремен слаб снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина и над 60 километри на час. Максималната температура ќе се движи од -2 до 7 степени.…

Македонија во тага – почина познатиот кардиолог

Денеска по кратко боледување, почина д-р Јосиф Наумовски, доктор на медицински науки, истакнат интернист-кардиолог и еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија, хуманист и вљубеник во уметноста. Погребот ќе се изврши во…