Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Трагедија во Македонија: Едно лице загина во сообраќајка

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што претпладнево во 10 часот и 10 минути се случи на регионалниот пат Битола - Демир Хисар на излезот кај селото Лисолај. Од СВР-Битола информираат дека сообраќајката настанала при судир на камион…

Фото: Заев направи селфи на прославата за НАТО во Битола

Премиерот Зоран Заев кој вчера вечер присуствуваше на прославата на поканата за НАТО и ЕУ во Битола, се фотографираше со присутните граѓани. „Селфито“ и уште неколку други фотографии од прославата за НАТО, тој ги постави на својот…

Утре без струја делови на Карпош, Центар и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека утре (понеделник), планирани се, следните исклучувања во електро-системот и без електрична енергија ќе останат: – во време од 12:00 до 14:00 часот корисниците од дел од бул. Митрополит Теодосиј…

Нека не ве лаже сонцето: Попладне следува пресврт со времето

Времето во земјата ќе биде сончево со мала облачност. Кон крајот на денот и во ноќните часови ќе има услови за краткотраен локален пороен дожд и ретки грмежи, особено во северозападните делови. Утринската температура ќе се движи од 10 до…

Заев вечерва со моќна порака од Битола: Македонија има причина да слави, ги остваруваме…

Премиерот Заев: Македонија има причина да слави, ги остваруваме заедничките стратешки цели! https://youtu.be/5CLdC5p7IXU Македонија има причина да слави! Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели,…

Пороен дожд и грмежи, еве од кога

Утре кон крајот на денот и во ноќните часови ќе има услови за краткотраен локален пореоен дожд и ретки грмежи, особено во северозападниот дел од земјава. Времето утре ќе биде сончево со мала облачност, попладне на северозапад има услови…

Опозицијата во шок: НАТО и официјално објави – вие зборувате Македонски јазик и сте…

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштува СДСМ. „Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ,…

Вооружена престрелка во Тетово – има ранети

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово извршиl увид на лице место на улицата „29-ти Ноември“ во Тетово каде што во вооружена престрелка во текот на ноќта биле повредени три лица. Повредените поради сериозноста на…

Временска прогноза за наредните денови: Во вторник и среда пресврт

Времето во Македонија денеска беше сончево со мала облачност и со умерен повремено засилен северозападен ветер, особено изразен вдолж Повардарието. Утринската температура се движеше од 12 до 20, а дневната од 28 до 34 степени. Во…

Вечерва Бејли со моќна порака – еве што соопшти

Вечерва американскиот амбасадор во своето гостување на телевизија Канал 5 соопшти дека кај САД постои уверување за исполнување на договорот од Преспа, како и за членство на Северна Македонија во НАТО. Бејли смета дека треба да се формира…

Пеколно време викендов, а потоа пресврт

Сончево со мала облачност и со умерен повремено засилен северозападен ветер, особено изразен по должина на Повардарието. Минимална температура од 12 до 20, а максималната од 28 до 34 степени. УВ=9 Во Скопје претежно сончево со умерен, на…

Синоптичарите најавуваат пороен дожд и грмежи, еве од кога

Продолжува периодот на претежно стабилно и топло време. Времето утре ќе биде сончево со мала облачност и со умерен повремено засилен северозападен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 25…

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

https://www.youtube.com/watch?v=QMfeAODH4b0 Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и…

(Видео) Адеми ја повикува и дијаспората на прослави по повод поканата за НАТО

„По повод официјалната покана упатена до Република Македонија од Самитот на НАТО во Брисел, нашата земја да стане 30-та членка на НАТО, се остварува една од основните национални и државни стратешки интереси на нашата земја.…

Драма во Скопје: Им влегле во домот со автоматски пушки и нож, а синот го врзале

Двајца маскирани разбојници влегле со автоматски пушки и нож во домот на 59-годишниот С.М и ги ограбиле, информираа од МВР. Сппред полицијата, вчера околу 05 часот и 20 минути било пријавено дека во Дебар на улицата „307“ во домот на 59-…

Страшна сообраќајка на полициско возила – има повредени полицајци

Во текот на вчерашниот ден на улицата „Ѓорче Петров“, се случила сообраќајна незгода меѓу комби „Фолксваген транспортер“ во сопственост на МВР и автомобил „голф“ со скопски регистерски таблици, управуван од 18-годишен возач од село Сарај.…

Ѓорчев се сретна со претседателот на Германија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев како шеф на делегацијата на Собранието на Република Македонија при парламентарното Собрание на ОБСЕ учествува на годишното собрание во Берлин. Во рамките на собранието на ОБСЕ, Ѓорчев се сретна со…

Општина Кисела Вода: За осум месеци се асфалтирани голем број улици

Општина Кисела Вода со реакција дека за осум месеци се асфалтирани 12 000 метри квадратни, а биле поплочени 1 000 метри квадратни. „Во насока на објективното информирање на јавноста, сакаме да реагираме на прилогот кој е објавен на…

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Партијата Обединети за Македонија го поздрави добивањето покана за членство во НАТО. „Ја поздравуваме одлуката за отпочнување преговори за приклучување на Република Македонија кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи…

Предмалку се огласи Русија во врска со зачленувањето на Македонија во НАТО

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само…