Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Министерот Спасовски ги посети кандидатите за полициски службеници во Центарот за обука

http://youtube.com/watch?v=l8x2amEizjQ Ова е почеток на селекцијата и сите кандидати ќе поминат неколку нивоа на селекција за на крајот да ги одбереме најдобрите кандидати за полицајци што во иднина ќе и служат на нашата држава, рече…

Села не го дава Министерството за здравство

Зијадин Села од Алијансата на Албанците не се откажува од министерството за здравство. По средбата со премиерот Зоран Заев на која станало збор дали Алијансата на Албанците ќе остане во Владата, Села рече дека ќе го кажат својот став по…

Двегодишно дете повредено во сообраќајна несреќа кај Челопек

Двегодишно дете и 17-годишник се повредени во сообраќајна несреќа во Тетовско. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 12.30 часот на локалниот пат во селото Челопек, Тетовско, меѓу возилото „форд транзит“, управувано од Н.З.…

Дваесетгодишник уценувал малолетничка со еротски фотографии

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од село Елевци, општина Центар Жупа, поради уцена. Во текот на октомври минатата година тој набавил еротски фотографии од малолетничка, со која порано бил во љубовна врска,…

Вооружени разбојници украле црковни пари од 75-годишна жена

Двајца вооружени разбојници ограбиле црква во скопското село Катланово. Според полицијата, вчера во 16.10 часот граѓанин пријавил дека во црквa лоциранa на 150 метри пред Катлановска Бања, две лица вооружени со пиштоли, влегле во објектот…

(Видео) Костовски: Условите во кои се држат притворените се како во нацистички логор

Условите во кој што се сместени притворените за настаните од 27 – ми април во Истражниот затвор Шутка се како во нацистички логор, обвини Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Хунтата се изживува со притворените патриоти. Додека…

ЈП „Паркови и зеленило“ донира природна елка во Домот за деца без родители „11 Октомври“

3167699ЈП „Паркови и зеленило“ донира новогодишна природна елка од расадникот на претпријатието. Исто така, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ извршија и хортикултурно уредување со засадување зимзелени садници, грмушки, перени и цвеќиња од…

В недела на Водно ќе се собираат бадникови гранчиња

В недела напладне во месноста Краста одборот за прослава на Бадник во Скопје на своите сограѓани ќе им ги претстави кумот и здравичарот за Бадник 2018 соопштувајќи на тој начин дека сè е подготвено за централната прослава на 6 јануари на…

(Видео) Јанева: Го повлековме барањето за „Талир“ за да не влијаеме на политичката…

Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на палатата на ВМРО-ДПМНЕ за да не влијае на политичката состојба, рече специјалната обвинителка Катица Јанева. „Мислвме дека треба да одлучиме на друг начин за…

Косовските бегалци во Македонија ќе добијат поволни услови за враќање во матичната земја

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменикот на премиерот и министер за заедници и враќање на Република Косово, Далибор Јевтиќ, остварија средба на која се разговараше за планот за враќање на граѓани од Косово кои сѐ…

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира со автомобили низ градот

ВМРО-ДПМНЕ во знак на поддршка на притворените патриоти за настаните од 27 април, денеска со почеток од 18.30 часот пред Спортската сала „Јане Сандански“ ќе организира протестен конвој од автомобили. Собирно место e спортската сала Јане…

Киднапирање ја потресе Македонија – детали за крвавиот настан

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Н.М.(40) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „противправно лишување од слобода“ и „одземање на моторно возило“.…

Починат е пронајден З.А.

На 20.12.2017 година во 12,15 часот во Скопје, во својот дом на ул.„Жеглање“, пронајден е починат З.А.(66), од страна на пријател кој дошол да провери зошто сега починатиот, не му одговарал на телефонските повици. Смртта ја констатирал…

Вработени на „Трансмет“ го блокираа патот за село Извор

Денес од 10. 45 часот локалниот пат за село Извор-Кичево е блокиран од страна на 23 лица вработени во „Трансмет“, поради неисплатени обврски од работен однос. Претходно од АМСМ информираа и дека времена измена на сообраќај со девијации,…

Во Маврово 12 сантиметри снег

Најстудено утрово било во Маврово со измерени минус 11 степени. Во Лазарополе и Крушево минус 10, минус девет во Берово, минус седум во Ѓуриште, минус шест во Пожаране, Дебар и Тополчани, минус пет во Крива Паланка, минус четири во…

На патот Кичево – Охрид сообраќајот се одвива со девијации

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму соопштуваат дека времена измена на сообраќај со девијации, односно преминување од една коловозна…

Нова трагедија во Македонија – жив изгоре во својот дом

Осумдесет и двегодишен жител на село Умлена, Пехчево, загина вчеравечер во пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информациите од полицијата, со пожарот првин бил зафатен горниот кат од куќата, по што се проширил…

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време ја очекува Македонија

Времето денеска ќе биде до умерено облачно и студено со слаб до умерен ветер од северен правец. По одделни котлини претпладне ќе се задржи со значителна облачност. Температурата ќе достигне од -1 до 5 степени. Во Скопје значително…

Црн ден во Чаир: Маж падна од трет кат

На улицата Џон Кенеди во Скопје, пред зграда лежел маж, кој како што соопшти полицијата паднал од третиот кат од неговиот стан. Станува збор за 34 годишниот Ф.Ш, кој возило на Итна медицинска помош бил однесен во Ургентен центар.…

Нов ужас вечерва во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека вечерва во во 19.10 часот е пријавено дека на ул. Џон Кенеди бр.1 во Скопје пред зградата лежел маж, кој според пријавеното паднал од третиот кат на зградата. Утврдено е дека станува збор…