Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев денеска најави пресврт на македонската политичка сцена: Се најавуваат смени на функционери, но и засилување на мнозинството, како и нешто што изненади многумина!

CENTAR MKD
Солидарноста што е изразена меѓу шесте земји од Западен Балкан секогаш да бидеме заедно, е причината за изјавата на потпретседателот на Владата Бујар Османи дека...
Македонија

Предмалку страшна сообраќајка со починати ја потресе Македонија – Познат идентитетот на настраданиот и повредените

CENTAR MKD
На 24.02. 2018 година, околу 12 часот, на автопатот Тетово-Гостивар, патничко моторно возило марка “Алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, управувано од турскиот државјанин Б.O.А....
Македонија

Пронајдени 30-тина гранати од Првата светска војна во селото Богородица

CENTAR MKD
(МИА) – Во гевгелиското село Богородица пронајдени се триесетина неексплодирани артилериски гранати при расчистување на дворно место за градење на семејна куќа. Гранатите се со калибар...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Прво нацрт спогодбата ќе стигне во Македонија, а потоа Коѕијас

CENTAR MKD
(МИА) – Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Сензационализмот, ексклузивноста и брзањето причини за нарушување на приватноста

CENTAR MKD
(МИА) – Што е личен податок? Како медиумите во Македонија ги третираат прашањата за приватноста? Дали се прави разлика меѓу приватноста и јавниот интерес? Ова се...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Една по една – се вадат буквите од натписот на аеродромот Александар Велики

CENTAR MKD
– На скопскиот аеродром почна отстранувањето на буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на терминалот на аеродромот. Со тоа, како што велат...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Подгответе се – снег ќе ја “затрупа” цела Македонија – УХМР излезе со следниве податоци

CENTAR MKD
Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под стегите на власта направи од Македонија земја со најмногу терористи по глава на жител

CENTAR MKD
Остануваат уште три дена до истекот на третиот месец од неправедното притвaрање на патриотите кои имаа храброст гласно да говорат против антидржавните политики, наведуваат во...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Драган Данев и Александар Велјановски избрани за нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
На втората редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за нови членови на Извршниот комитет на партијата да бидат избрани, Драган Данев, кој...
Македонија

Кекеновски: Не е можно вицепремиер сам да донесува одлука за неучество на важна конференција

CENTAR MKD
Професорот, Јове Кекеновски, на својот фејсбук профил објави коментар во врска со одлуката на вицепремиреот за европски прашања, Бујар Османи, да не оди на конференција...
Македонија

Вооружена драма во експозитура на Стопанска Банка во Скопје – детали за страшниот грабеж

CENTAR MKD
Уште еден грабеж на банка во Македонија. Од експозитура на Стопанска банка во скопската населба Маџари непознат сторител со закана со пиштол вчера одзел 4.500...
Македонија

Фрчат кривични од МВР – Екс градоначалникот на Прилеп, заедно со уште неколкумина заработија пријави

CENTAR MKD
Фрчат кривични пријави од МВР. НК за КР при ПС-ОН Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе Известување за постоење на основи на сомневање за сторено кривично...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Вонредна состојба во регионот, натрупа снег – снежниот циклон доаѓа во Македонија

CENTAR MKD
Синоптичарите излегоа со најнова метео прогноза. Времето во Македонија ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе...
Македонија

Страшна несреќа кај Градска болница: Автобус на ЈСП закочил, таа удрила во задната гума

CENTAR MKD
Околу 11 часот и 58 минути во Скопје, на улицата „11-ти Октомври“ пред Градска општа болница „Св.Наум Охридски“, 53-годишниот С.М. од Скопје управувајќи автобус со...
Македонија

Млад струмичанец заработил 20.000 евра преку Фејсбук, но направил голема грешка која го чини многу

CENTAR MKD
Млад струмичанец заработил 20.000 евра преку Фејсбук, но направил една голема грешка! Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против 25-годишник од Струмица поради...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Метео предупредување: Снег ќе ја затрупа цела Македонија, следува голема промена на времето

CENTAR MKD
Денеска ќе се задржи облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и јужните делови. Oд недела...
Македонија

Вечерва Стојанче Ангелов се огласи на фејсбук во врска со отстранувањето на споменикот на Ќосето – еве што порача

CENTAR MKD
Андон Ќосето (1854-1953), херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата, порача генерал Стојанче Ангеллов на својот Фејсбук...
Македонија

МТСП: Обезбедени 486 вработувања на неопределено време во градинките

CENTAR MKD
(МИА) – ​Министерството за труд и социјална политика известува дека 226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено...