22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1468
Македонија

Позната сендвичара продавала штетни сендвичи

CENTAR MKD
Сопственик на позната сендвичара во Делчево ќе одговара кривично бидејќи пуштил во промет прозиводи кои се штетни по здравјето. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево...
Македонија

(Видео) Скијачи со часови биле заглавени стотици метри над земја поради дефект на жичница на Алпите

CENTAR MKD
Околу 150 скијачи поради дефект на жичница на француските Алпи во текот на вчерашниот ден останаа да висат стотици метри над земјата, заглавени во кабините....
Македонија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не се појави на изборот за нов јавен обвинител

CENTAR MKD
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се појавија ниту на денешната седница на која народните избраници гласаат за изборот на новиот јавен обвинител Љубомир Јовески. ВМРО-ДПМНЕ не...
Македонија

Празниците да се прослават без петарди и огнено оружје, апелира МВР

CENTAR MKD
По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да се воздржат од каква било употреба на петарди и други...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Јовески: Гарантирам дека ќе ја вратам изгубената доверба во обвинителството

CENTAR MKD
Новоизбраниот јавен обвинител, Љубомир Јовески ветува дека ќе ја врати игубената доверба во Јавното обвинителство. Тој се заблагодари на укажаната доверба за неговиот избор и...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Рочиштата за „Поткуп“ се класичен пример за заробено судство

CENTAR MKD
Правосудството е во грч од енормниот притисок на СДСМ, регираат денеска преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Хунтата предводена од СДС ги деградира законите и правната држава....
Македонија

Скромна имотна состојба на Јовески, стан од 50 квадрати и 7000 евра кеш

CENTAR MKD
Новиот јавен обвинител Љубомир Јовески до Антикорупциската комисија во имотниот лист навел дека поседува стан во Скопје од 51 квадратни метри во вредност од 38.000...
Македонија

Таравари: Ќе бараме нови локални избори, ако не се донесе буџетот за Гостивар

CENTAR MKD
Ќе ја разгледаме можноста за распишување локални избори, ако не помине буџетот, изјави градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, на новинарско прашање во врска со тоа...
Македонија

Претседателот Иванов го прими новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими новоизбраниот претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Македонскиот претседател му честиташе на Мицкоски за изборот...
Македонија

Констатирани оставките на членовите на ДИК во Собранието

CENTAR MKD
Претседателот на Собранието на 27. седница ги констатираше оставките на членовите и претседателот на ДИК поднесени пред истекот на мандатот и на нивно лично барање....
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Јовески избран за нов јавен обвинител

CENTAR MKD
Со 61 глас „за“ и еден „воздржан“, избран е новиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Собранието денеска двапати гласаше за изборот на нов јавен обвинител. Кворумот беше...
Македонија

Заев со потег кој ретко бил виден меѓу премиерите на Македонија – еве што му порача на новиот лидер на ДПМНЕ

CENTAR MKD
Претседателот на Владата, Зоран Заев, му посака среќа на новоизбраниот претседател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Драго ми е што заврши конгресот на ВМРО-ДПМНЕ. Очекувам...
Македонија

Честитка од Шилегов за католички Божик

CENTAR MKD
Градоначалникот на Скопје упати честитка до сите верници кои денеска го прославуваат големиот христијански празник – Божик. „Ви пожелувам добро здравје, многу радост и благосостојба....
Македонија

Влажни коловози на повисоките и осојничави места

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија...