Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1408
Македонија

Премиерот Заев: Ги поддржуваме сите иницијативи што претставуваат значаен чекор напред во науката и особено во медицината

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ги прими во посета д-р Горан Кунгуловски и д-р Иван Кунгуловски од компанијата „Биоинженеринг“, кои го...
Македонија

Голема трагедија вечерва ја зави Македонија во црно – во страшната сообраќајка почина 3 месечно дете, повеќе се повредени

CENTAR MKD
Тримесечно бебе загина во сообраќајната несреќа што денеска се случи на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод помеѓу село Србјани и село Староец. Во несреќата учествувале две...
Македонија

Сообраќајка на патот Тетово-Гостивар и опожарено возило на патот Штип-Неготино

CENTAR MKD
Сообраќајка на патот Тетово-Гостивар и опожарено возило на патот Штип-Неготино Сообраќајот на автопатот Тетово-Гостивар, на излез од село Камењане-Тетово од 18.30 часот е во прекин...
Македонија

Премиерот Заев по средбата со деветгодишниот Јане Велковски: Веднаш ќе почне постапката за обезбедување на лекот „Спинраза“

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска го прими Јане Велковски, деветгодишното момче кое боледува од спинална мускулна атрофија (СМА), а кое беше...
Македонија

Предмалку тешка сообраќајка – сообраќајот на овој патен правец се пренасочува

CENTAR MKD
На 03.01.2018 година од 17:20 часот сообраќајот на регионалниот пат Кичево -Македонски Брод помеѓу с.Србјани и с.Староец кој беше во целосен прекин поради случена сообраќјна...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Снег ќе ја прекрие Македонија – УХМР со најново метео предупредување

CENTAR MKD
Ноќеска од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад, Во котлините долж Повардарието врнежите...
Македонија

Судењето на Груевски, Јанакиески и Трајковски за „ТНТ“ закажано за 24 јануари

CENTAR MKD
Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспрот и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски...
Македонија

Aпелација ги чека жалбите за продолжениот притвор на осомничените за крвавиот четврток

CENTAR MKD
До Апелацискиот суд во Скопје нема пристигнато жалби на адвокатите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на притворот, велат од второстепениот суд. Oсновниот суд...
Македонија

Синоптичарите најавуваат голема промена на времето – подгответе се за снег

CENTAR MKD
Ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. В среда кон...
Македонија

АМСМ: Влажни коловози со остатоци од кашест снег

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози во северните, западните и во југозападните делови од државата, информираат од Авто-мото сојузот на...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Народниот правобранител реагира, а судот молчи за полициската бруталност

CENTAR MKD
Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и другите приведени, меѓу кои и шесте пратеници, не се терористи, туку политички затвореници. Никогаш ниту сториле ниту имале...
Македонија

Иринеј: Потегот на МПЦ, дело на неуки архиреи и политички договор на двоецот Заев-Борисов

CENTAR MKD
Епископот бачки Иринеј за божикното издание на весникот „Печат“, зборува за неукиот потег на МПЦ, и на неканонската одлука на Бугарската Православна Црква, која се...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Снег ќе го прекрие овој дел од Македонија – еве со каква информација излегоа синоптичарите

CENTAR MKD
Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој поизразен ќе биде по должината на...