Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1339
Македонија

Фрчат кривични од МВР – уште еден градоначалник заработи пријава

CENTAR MKD
Уште една кривична пријава за екс-висок функционер од МВР. Струмичката полиција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево поради злоупотреба на службената положба и...
Македонија

СДСМ: Терористичкиот наратив на ВМРО-ДПМНЕ покажува дека партијата е заглавена во минатото

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ останува заглавена во ретроградните политики, заврши времето на самоволно и незаконско дејствување, велат денеска од владејачката СДСМ како реакција на прес-конференцијата на Крсте Јовановски...
Македонија

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за Јадранско-јонската иницијатива

CENTAR MKD
Грција ја поддржа кандидатурата на Македонија за членство во европската стратегија за Јадранско – јонскиот Регион, го извести во писмото еврокомесарот Хан, заменик-министерот за надворешни...
Македонија

Кривични пријави против 11 лица за третманот на штитеничката од домот „25 Мај“

CENTAR MKD
Министерството за труд и социјална политика поднесува 11 кривични пријави за случајот во Заводот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение –...
Македонија

ЛИДЕМ: Мицкоски наместо да жали за Ќосето, да ги поддржи конкретните државни реформи

CENTAR MKD
Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ сè уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, коишто повеќе од една...
Македонија

Изработен извештајот за напредокот на Македонија во спроведување на препораките од УНЕСКО

CENTAR MKD
Националната комисија за УНЕСКО на Република Македонија во координација со ресорните министерства, институции и општини го изработи Извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од...
Македонија

Величковски го информира Иванов за борбената готовност на АРМ

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска беше информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на началникот на Генералштабот на АРМ,...
Македонија

Беса со нови обвинувања против Билал Касами

CENTAR MKD
Скопското крило на движењето Беса денеска повторно излезе со обвиненија против Билал Касами, додека бил претседател на партијата. „Ако јавноста внимателно ги има следено имињата...
Македонија

Средба Заев- Јазбец: Словенија преку грантови ќе ги помага македонските општини

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев се сретна со словенечкиот амбасадор во земјава, Милан Јазбец, кој пренел оценка дека се чувствуваат позитивните промени во земјава и му честитал...
Македонија Showbiz

Почина еден од најпознатите пејачи во Југославија

CENTAR MKD
Српскиот пејач на народна музика, Томислав Бајиќ, почина вчера во семејната куќа во Белград. Тој стана познат по дуетот со братот Андрија, и беше еден...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето носи ново изненадување: Погледнете што најавија синоптичарите за претстојниот викенд

CENTAR MKD
Утре ќе преовладува претежно облачно и суво време. Во сабота ќе се задржи облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Владимир Милчин излезе со моќна порака: Еве што сака стариот Милчин

CENTAR MKD
Читам и слушам дека младите маоисти во Владата, кои јас ги викам преторијанци, се прашувале што сака стариот (Милчин) со своите постови и изјави. И...
Македонија

Македонија во тага: Познат идентитетот на загинатиот во вечерашната сообраќајка во Скопје

CENTAR MKD
Во тешката сообраќајка која што вечерва се случила на скопската обиколница, кај клучкакта за Радишани, загинал 47-годишниот З.Д. МВР јави дека едно лице го загуби...
Македонија

Вечерва страшна сообраќајка со починат го потресе Скопје – познат идентитетот на загинатиот

CENTAR MKD
Едно лице го загуби животот, а друго е повредено во сообраќајна несреќа која попладнево околу 17:20 часот се случи на скопската обиколница, пред клучката Радишани....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ќе фрчат смени во Владата: Кои се имињата на функционерите со кои ќе се збогува Заев?

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев во интервју за „Призма“ за пролетва најавува можни кадровски промени во инситуциите, а „рекапитуларот“ по десет месеци од изборот на Владата, како...
Македонија

Вакво нешто никој не очекуваше: Погледнете што му рече Амди Бајрам на премиерот Зоран Заев

CENTAR MKD
Пратеникот Амди Бајрам на целосно изненадување на јавноста му порача на Заев – “Се гледа дека вие се залагате за народот.” (видео Независен.мк/принтскрин/собраниски) Инаку Амди...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Максимална казна – јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“

CENTAR MKD
(МИА) – Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање во врска со последните случувања поврзани со штитеничката од домот „25 Мај“ рече дека е поддржувач...
Македонија

АЕК работи отворено и транспарентно, но доцни кај пазарната конкуренција

CENTAR MKD
(МИА) –  Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) редовно ги ажурираа трите интернет страници, додека во последниот квартал годинава нема ниту една објава на официјалните профили...
Македонија

Шекеринска за ДВ: Македонија покажа европско однесување на Балканот

CENTAR MKD
(МИА) – Македонската Влада досега покажа еден поинаков начин на креирање политики и европско однесување на Балканот, кое може да функционира и во случајот со спорот...