Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

АМСМ апелира за внимателно возење по влажните коловози

Сообраќајот низ Македонија се одвива тековно, по влажни коловози, а во западнитот дел на државата наместа со остатоци од кашест снег, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Според информациите оттаму, снег со слаб интензитет…

Џафери и Попоски му се заблагодарија на Сијарто за унгарската поддршка за Македонија

Денеска претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто. Претседателот Џафери на средбата изразил голема благодарност за помошта и…

Заев од Брисел: Следната година ќе значи голем исчекор за сите држави од регионот

Премиерот Зоран Заев со совите колеги од земјите од Западен Балкан вечерва во Брисел присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини. Во врска со посетата на Брисел, на…

Тажна вест: почина познатиот македонски новинар

Почина најстариот македонски автомобилски новинар и основач на ревијата „Авто Плус“, Томислав Биљарац – Томби. Тој важи за доајен на македонското автомобилско новинарство, кој над 40 години бил активен во радио програми, новински…

Снег вее низ Македонија – ова се температурите во моментов

Снег вее низ Македонија - ова се температурите во моментов Снег вее на повеќе места низ Македонија. Во делови од земјава снежните врнежи се поинтензивни. Ова се температурите во Македонија во моментот.

Иванов ќе се обрати во Собранието на 26 декември

Претседателот на државата Ѓорге Иванов идниот вторник (26 декември) напладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието. Тоа е редовното годишно обраќање на претседателот на државата пред законодавниот дом, предвидено со Уставот на…

Шилегов дополнително ќе одлучува за идеите на граѓаните за намалување на загадувањето

Да се набават електрични автобуси и да се реорганизира јавниот превоз, да се воведе тарифа за луксуз при регистрација на второ возило, да се забрани употребата на јаглен за затоплување на домаќинствата, да се засилат контролите на погоните…

Временска прогноза: Еве какво време не очекува

Временска прогноза: Еве какво време не очекуваneg Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, ќе има и повремено провејување на снег, особено во североисточните делови на земјава. Ќе дува умерен до засилен северен…

Анализа: 80 од вкупно 81 градоначалник користат социјални медиуми

Градоначалниците се најактивни на Фејсбук, втор на листата е Инстаграм, а дури потоа доаѓа Твитер 80 од вкупно 81 градоначалник користат Фејсбук во својата работа – покажа Анализата направена од тим специјалисти за социјални медиуми,…

Новини во спорот со името дури по празниците, вели Димитров

Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат било какви случувања, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со шефот…

Снег ќе ја прекрие Македонија

Времето денеска ќе биде променливо облачно и постудено со локални врнежи од снег, особено во западните делови, каде на повеќе места ќе се формира снежна покривка, информира УХМР. Ќе дува умерен северен ветер. Максималната температура ќе…

Почина Стамен Филипов

На 74 години почина Стамен Филипов, правник во пензија, човекот што поднесе најмногу иницијативи пред Уставен суд за преиспитување на уставноста на многу закони и законски решенија. Стамен Филимов или како што го нарекуваа новинарите…

Од утре снег – еве каде ќе се формира снежна покривка

Од утре снег - еве каде ќе се формира снежна покривка Утре ќе има локални врнежи од снег, особено претпладне во западните делови, каде на повеќе места ќе се формира и снежна покривка. Под влијание на северно струење температурите…

СЈО со чекор кој никој не го очекуваше – еве што ќе се случи со белиот дворец на…

Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Минатата недела со поднесок до Врховниот суд, СЈО го повлекло барањето за заштита на законитоста со кое бараа од Врховниот суд да утврди…

Силување на дете ја потресе Македонија

На 16.12.2017 година во Полициската станица Виница, 33-годишна жена од Штип (во моментот непријавено престојувала во Кочани) пријавила дека А.Х. (22) од Виница, со кого живее во вонбрачна заедница, извршил полов напад врз нејзината…

Утрово тежок инцидент во познат угостителски објект

На 17.12.2017 година во 02.15 часот, Б.Р. (27) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 01.30 часот во угостителски објект на ул. „Црвена скопска општина“ во Скопје физички бил нападнат од непознато лице. Б.Р. со неговите другари З.П. и…

Хорор во Скопје: Прегазени две девојчиња

На 16.12.2017 година во 22.20 часот на ул. „Филип Втори Македонски“ се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Фолксваген Бора“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.З. (36) од Скојпе, удрило во две 15-годишни…

Сигурно ве интересира кои се сите неработни денови во 2018 – еве ја целата листа

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот…

Јоханес Хан: Следната година ќе биде клучна во процесот за пристапување на Балканот во ЕУ

Идната година ќе биде клучна во процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан, порача европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан за време на говорот во грчкиот институт „Хеленска фондација за европска и за…

Без струја утре дел од жителите на Ѓорче, Карпош и Центар

Без електрична енергија утре по неколку часа ќе бидат дел од жители на Ѓорче Петров, Карпош и Центар поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа. Од 09:00 до 10:30 часот без струја ќе бидат дел од…
error: Соддржината е заштитена.