Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Мал англиски остров бара работници: Плати и до 32.000 евра, еве како да се пријавите

Малиот остров St. Michael’s Mount во Корнвол, Англија, бара работници. Позицијата менаџер е идеална за оние кои сакаат работа во мал колектив, море и живот на остров, а исто така се бараат и работници за одржување на некои делови од…

Лоши вести за возачите: Значително поскапуваат горивата

Малопродажната цена на бензините од ноќеска нa полноќ се зголемува за половина, а на дизелот за еден денар, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, на „еуросупер БС-98“ ќе биде…

Нематоди, кај растенијата – што се тоа?

Нематодите се познати штетници, а особено штетно влијание имаат кај оранжериското одгледување на овошје и зеленчук. Нематодите се ситни вретенасти глисти , долги 1-2 цм. Поеднакво ги напаѓаат подземните и надземните делови на…

Нови цени на горивата: Колку ќе поскапи нафтата овој пат?

Денеска напладне регулаторната комисија вообичаено како и секој втор понеделник одлучува за нови цени на горивата. На минатата седница која се оддржа на 2 април Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените…

Најголемиот крузер на светот тргна на првото патување: Фасцинантна зграда на море

После три години изградба најголемиот крузер на светот, чиј капацитет е девет илјади луѓе, исплови од Барселона во Шпанија и тргна на првото патување на Медитеранот. Крузерот „Симфонија на морињата“ не носи само титула најголем на…

Шанса за работа: Црна Гора бара 10.000 сезонски работници

Во Црна Гора предвидено е ангажирање на повеќе од 10.000 лица од евиденцијата на невработени за сезонска работа, а работодавачите нудат заработка од 300 до 800 евра, соопшти црногорскиот Завод за вработување. Заводот деновиве посредува…

Нова цена на горивата

Во понеделник на 16 април 2018-та година Регулаторната комисија вообичаено секој втор понеделник одлучува за нови цени на горивата. На минатата седница која се оддржа на 2 април Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена…

Кој планира да оди во Германија, ова ќе го израдува

Германија мора да ангажира повеќе странски работници како би го сочувала економскиот раст и просперитет, покажува истражувањето на економскиот институт IW. Полетот на германскиот пазар на труд во изминативе години веројатно не би бил…

Ќе се работи само по шест часа дневно: Луѓето треба да имаат повеќе време за семејството и…

Шведска целосно преминува на шестчасовен работен ден во обид да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето посреќни така што повеќе време ќе посветат на семејството и приватниот живот. Шведските вработени веќе се сретнале со оваа…

Плата и до 32.000 евра – мал англиски остров бара работници

Малиот остров St. Michael’s Mount во Корнвол, Англија, бара работници. Позицијата менаџер е идеална за оние кои сакаат работа во мал колектив, море и живот на остров, а исто така се бараат и работници за одржување на некои делови од…

Просечниот пат од милионер до милијардер трае 14 години

На светот има 15.2 милиони милионери и 2.124 милијардери, според богатството пресметано во американски долари. Пред десет години на светот имало помалку од 1.000 милијардери. Просечен милионер првиот милион го стекнал во 37-ма година,…

НБРМ пушти во оптек нова 100 денарка – еве како ќе изгледа

Народната банка на Република Македонија соопшти дека е издадена и пуштена во оптек кованата пара за колекционерски цели „Близнаци“ од серијата „Хороскопски знаци“. На аверсот, во централниот дел на монетата се прикажани четири атласа…

УЈП со закана до неплаќачите: Платете го ова, инаку веднаш ќе ви ја блокираме сметката!

Фрчат од опомени од УЈП за доспеани, а ненаплатени средства за радиодифузна такса. УЈП опоменала 48.603 фирми или самостојни вршители на дејност за неплатена реадиодифузна такса. Сите фирми заедно должат речиси 187 милиони денари или…

Бизнис во регионот: За килограм од ова плаќаат 100.000 долари, а еве како се добива

Пчеларите во општина Сврљиг, која има најмногу кошници во Србија, освен производство на мед, млеч и прополис, започнале да се занимаваат и со производство на пчелин отров, пишува Б92. Апитоксинот на светскиот пазар достигнува цена и до…

Путин и Ердоган потпишаа договор тежок милијарда долари, еве за што се работи

Рускиот и турскиот државен фонд ќе уплатат до 500 милиони долари, а ќе се фокусираат на вложувања во инфраструктурата, здравството и ИТ секторот. Со отварање на работите на првата турска нуклеарна електрана за време на посетата на…

Совети за успех и богатство од Бил Гејтс: Еве што треба да правите

Овој човек константно е на самиот врв на листата на Форбс на најбогати луѓе. Бил Гејст е еден од најпознатите претприемачи на светот и татко на развојот на персоналните компјутери, а ова се неговите 10 совети за успех и богатство:…

Саудискиот принц не прашува за цена, закупил 285 соби за гости во Лос Анџелес

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман уште еднаш потврди дека не прашува за цена. Тој и неговата придружба резервирале цел хотел со пет ѕвезди „Four seasons“ во Лос Анџелес, каде ќе престојуваат три ноќи. Собите во…

Нови пластични пари од 10 и 50 денари – книжните кои ги имате ќе мора да ги смените…

Oд 15 мај годинава ќе бидат пуштени во оптек книжни пари изработени од полимер, во апоени од 10 и 50 денари. Истовремено ќе се изврши и повлекување од оптек на книжните пари во апоени од 10 и 50 денари коишто се во оптек од 8 септември…

Супер мерка од Владата – ако го направите ова, ќе ви вратат 50 проценти од парите

Започна аплицирањето на домаќинствата за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци и за купени и вградени сончеви термални колекторски системи, двете преостанати мерки од Програмата за промоција на…

Стоби флипс 40 години насекаде

Стоби флипс слави 40 години, брендот којшто во 1978 година за првпат беше произведен во прилепската компанија Витаминка. Под мотото „Стоби флипс 40 години насекаде“ со многу активности во текот на целата година, компанијата ќе покаже како…