Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Колку пари ќе добие Македонија од продажбата на „Титовиот стан“ во Њујорк?

Шест држави од бивша СФРЈ успеале во четвртокот 31 мај, на лицитација заеднички да го продадат шестсобниот резиденцијален стан на бившата држава во Њујорк, објави Министерството за надворешни работи на Србија. Се очекува парите да бидат…

Струмичани ќе дојдат тука на 7-ми јуни

Акцијата Feed Your Brain доаѓа во Струмица ! По одржани шест настани на шест различни локации низ Македонија, акцијата Feed Your Brain доаѓа во Домот на Културата Антон Панов, во Струмица на 7-ми јуни, од 19 часот. Како на сите…

Одлична вест за скопјани: Се отвораат 250 продавници на светски брендови и нови 2000…

Инвестиција од 350 милиони евра, повеќе од 250 продавници со светски брендови и над 2 000 работни места ќе донесе проектот East Gate што групацијата „Балфин“ го претстави како своја визија за нов и модерен симбол на Скопје. Тимот што го…

Владата бара консултанти за продажба на „Еурокомпозит“, „Колска“ и ски-центарот „Попова…

На Електронскиот систем за јавни набавки Владата објави оглас за консултантски услуги за продажба на 3 фирми во државна сопственост. Според тендерската документација што ја објави Генералниот секретаријат на Владата, станува збор за…

Платите во оваа земја незапирливо растат и тоа ги плаши: Просечната плата би можела да…

Платите на чешките работници силно растат, а со оглед на тоа што Чешка има една од најстабилните европски економии, се очекува трендот да продолжи и во следните години. Меѓутоа, зголемувањето на животниот стандард има и свои лоши страни…

Објавена топ-листа на градови во кои најдобро се заработува

Мапирањето на светските цени на годишно ниво е извештај на „Дојче банк“ во кој се споредуваат трошоците за стоки и услуги во големите градови низ целиот свет и се анализира животниот стандард на граѓаните – од просечната цена на кирија до…

Експресен меѓународен лет кој трае пократко од пиење кафе

Осум минути трае најкраткиот меѓународен лет во светот. Линијата на авиокомпанијата „Аруба Ерлајнс“ ги поврзува Аруба, карипски остров под суверенитет на Холандија, и градот Пунто Фихо, на северот на Венецуела. Растојанието меѓу двата…

Нова неверојатна понуда од Vip за своите корисници

Скопје, 28 мај 2018г. – Вип продолжува со надополнување на своето тарифно портфолио, овој пат со тарифа специјално создадена за младите – Vip Spirit. Новиот тарифен модел Vip Spirit, како и Vip Spirit SIM е достапен за корисници од 18 до…

Нематоди, кај растенијата – што се тоа?

Нематодите се познати штетници, а особено штетно влијание имаат кај оранжериското одгледување на овошје и зеленчук. Нематодите се ситни вретенасти глисти , долги 1-2 цм. Поеднакво ги напаѓаат подземните и надземните делови на…

Поскапеа бензините во Македонија – од понеделник нови цени

Регулаторна комисија за енергетика пред две недели донесе одлука за промена на цените, по која бензините повторно поскапеа. Рафинериските цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,84%. Малопродажните цени на нафтените…

Преку 11 милијарди евра годишно се перат преку банки во Естонија

Преку 11 милијарди евра годишно се переле преку банките во Естонија во периодот помеѓу 2012-2016, а од нив 7,3 милијарди евра биле пренесени преку сметките на нерезиденти, пренесе Ројтерс кој се повика на полициски извор. Земјата-членка…

Еврокомесарот за финансиски прашања го поздрави унапредувањето на фискалната…

Еврокомесарот за финансиски прашања, Пјер Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата, за време на средбата со министерот за финансии, Драган Тевдовски и македонската делегација . Тевдовски, во рамки на…

За оваа работа Германците плаќаат 150 евра дневно, а никој не сака да ја работи

Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една…

Македонија со најголем напредок во исполнување на економските реформи од земјите во…

Според Извештајот на Европската комисија, Македонија бележи најголем напредок во исполнувањето насоките на ЕУ во Програмата за економски реформи во споредба со земјите од регионот, соопшти Министерството за финансии. Во овогодишниот…

Нова цена на горивата: Колку поскапува нафтата?

vРегулаторната Комисија за енергетика пред скоро две недели стандардно ја донесе новата одлука за цените на горивата. Рафинериските цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,84%. Малопродажните цени на нафтените…

Се бараат работници: Плати и до 32.000 евра, еве како да се пријавите

Малиот остров St. Michael’s Mount во Корнвол, Англија, бара работници. Позицијата менаџер е идеална за оние кои сакаат работа во мал колектив, море и живот на остров, а исто така се бараат и работници за одржување на некои делови од…

Јапонија има најјак пасош на светот, Словенија на деветто место, а еве каде се наоѓа…

Јапонија е сопственик на најјакиот пасош на светот, судејќи според Henley Passport индексот. Индексот на најјак пасош се одредува според тоа во колку земји граѓаните на една земја можат слободно да патуваат, односно без виза. Судејќи…

Секој вработен треба да е пријавен на неопределено време, порача СИЕР

Синдикатот на индустрија, енергетика и рударство на Македонија ја поздрави владината одлука за вработувањата на неопределно време во основните и средните училишта, пришто уште еднаш потсети дека таквото право треба да го уживаат сите…

Супер вест за граѓаните: Милиони денари легнаа на сметките на илјадници граѓани

Денеска ќе се исплатат 235 милиони денари или речиси 3,9 милиони евра субвенции за тутунот од реколтата 2017, на 3.828 тутунопроизводители. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека оваа сума е дел од…

Анѓушев: Приоритет на Владата е „Југохром“ да се рестартира, ќе направиме напори за заем…

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со претставници на менаџментот и синдикалната организација на Југохром Алшар и со претставници на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство…