Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор

(МИА) - Владата започнува со создавање услови за влез на трет мобилен оператор во земјава. Како што информира на денешната средба со новинарите министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ова ќе биде и една од…

Германија одлучува, Европа стравува: Ќе се забранат ли дизелашите?

Германскиот Управен суд во Лајпциг ја одложи одлуката за тоа дали големите градови можат да забранат користење на стари дизел возила кои го загадуваат воздухот. Одлуката која би можела да погоди речиси 15 милиони возила на најголемиот…

МЕПСО ќе гради 100 километри нови далноводи

МЕПСО распиша тендер за изградба на четири нови 110 киловолтни далноводи, процес во кој ќе изгради над 100 километри нова преносна мрежа. Проценетата вредност за четирите нови далноводи изнесува околу 14 милиони евра. Тендерот е отворен…

Заев даде одговор за „дупката“ во пензискиот фонд, но и за границата за пензионирање

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), некои првпат ќе ги соопштам… Секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони…

УЈП со дополнителни шалтери за поднесување на годишна даночна пријава

Со цел доближување на услугите до даночните обврзници и избегнување на метежите, покрај шалтерите лоцирани во сутеренот во Регионалната дирекција Скопје (ул. 11 Октомври број 27 / спроти Даре Џамбаз), Управата за јавни приходи отвори и…

Во пензија ќе се оди на 67 години?

Премиерот Зоран Заев денеска на седница за пратенички прашања во Собранието изјави дека секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони евра. „Тоа се пари што државата мора да ги внесува во…

Македонски Телеком со зголемена нето добивка и намалени приходи од продажба

Вкупната нето добивка на телекомуникациската компанија Македонски Телеком (МТ) ад Скопје  на крајот на минатата година изнесува 1.381.000.000 денари и е зголемена за 33,3 отсто во споредба со истиот период од претходната година. Приходите…

Најголема расходна ставка во буџетот на АВМУ се платите

(МИА) - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги покажала солидно ниво на транспарентност и проактивен однос и отвореност кон теми од јавен интерес, како медиумска писменост, ЛГБТ заедницата и заштита од дискриминација, покажува…

Ќе се преговора за специјалистичка плата од 68-70.000 денари

(МИА) - Платите на лекарите специјалисти до крајот на годината, заедно со дежурствата, да изнесуваат 68.000 до 70.000 денари ќе биде крајната цел на преговорите што ќе ги почне Министерството за здравство со Синдикатот за здравство, доколку…

(Видео) Вработените во јавниот сектор мора да бидат внесени во регистар за да земаат плата

Министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски, информираше за измените во Законот за вработените во јавниот сектор, Законот за Управата за јавни приходи, Законот за даночна постапка и Законот за придонеси од…

Исплатена октомвриската плата на вработените во ФЕНИ Индустри

Компанијата ГСОЛ, која што има договор за преработка на руда со ФЕНИ Индустри, им ја исплати октомвриската плата на сите 748 вработени. Октомвриската плата, како што информираат од компанијата, била влезена и во стечајната маса, а…

Германија е трговски партнер број 1 на Република Македонија

Премиерот, Зоран Заев, денеска во Берлин имаше средба со претставници на Германската комора за индустрија и трговија (ГКИТ), што ја предводеше заменик-директорот на комората, Волкер Трејер. „Сојузна Република Германија е трговски партнер…

Анѓушев: Поддршка за малите и средните компании во планот за економски раст

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на тркалезна маса со која се означи започнувањето на „Проектот за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија со цел…

Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе…

Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира Секој ќе има пензија од државата. Сите жени кои ќе наполнат 62 години и сите мажи кои ќе наполнат 64 години, а не ги остваруваат условите за…

Регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата, високиот степен на невработеност, но и на бавните реформи во делот на социјалната и…

Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на роаминг услугите меѓу претплатниците во Македонија и Бугарија. При посетата…

Светозар Јаневски учесник на престојниот Копаоник бизнис форум

. Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку 1000 учесници, меѓу кои повеќе министри од Владата на Република Србија, гувернерот на Народна…

Договор за државна помош со германски „ВИК“

(МИА) - Договор за државна помош денеска во Владата беше потпишан со германската семејна компанија „ВИК“ за производство на електрични апарати за домаќинства, која ќе инвестира шест милиони евра во објект во Технолошко-индустриската…

Дојде живот и за граѓаните: Драматично падна цената на нафтата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 6,19%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното…

УЈП со важна информација до граѓаните

Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување годишни сметки дека прием на годишни сметки и финансиски извештаи за минатата година ќе се врши и в сабота, на 24.02.2018 година, од 8:00 до 16:00 часот…