Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бизнис » Page 185

Category : Бизнис

Бизнис

Нови цени на горивата во Македонија – колку ќе поскапи дизелот овој пат!?

CENTAR MKD
На 5 февруари во понеделник, вообичаено секоја втора седмица Регулаторната комисија ги обзнанува најновите цени на горивата во Македонија. Според последната корекција горивата поскапија. Малопродажните...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Агенцијата „Фич” го подобри изгледот на Македонија од негативен во позитивен

CENTAR MKD
Aгенцијата „Фич” соопшти дека го подобри изгледот на Македонија од негативен во позитивен, истовремено потврдувајќи го кредитниот рејтинг ББ. На подобрувањето на изгледот влијаеше политичката...
Македонија Бизнис

Шекеринска се сретна со Харадинај: Потврдена одличната соработка помеѓу двете земји

CENTAR MKD
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска престојува во еднодневна официјална посета на Косово, каде што се сретна со премиерот Рамуш Харадинај. „Македонија и Косово се...
Бизнис

ЕЛЕМ: „Трансмет“ се откажа од договорот за РЕК „Битола“ и доби забрана да учествува на тендери една година

CENTAR MKD
АД ЕЛЕМ информира дека фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно...
Бизнис Свет

Мицкоски – Орбан: Унгарија ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот на партијата, Александар Николоски, оствари средба со премиерот на Република Унгарија и лидер на владејачката партија ФИДЕЗ,...
Бизнис

ССК: Ивица Јакимовски нов претседател на Градежната комора на Македонија

CENTAR MKD
Ивица Јакимовски, генерален директор на градежната компанија „Голден арт“, на годишното собрание на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопанските комори на Македонија (ССК),...
Бизнис

Важна информација на УЈП: Никако немојте да го заборавите овој рок, ќе фрчат високи казни

CENTAR MKD
Од Управата за јавни приходи (УЈП) апелираат до граѓаните задолжително да поднесат годишна даночна пријава најдоцна до 15 март годинава. Оттаму потсетуваат дека даночна пријава...
Бизнис

Сугарески преговараше со кинеска компанија за изградба на нови пруги

CENTAR MKD
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и директорот на „Македонски железници – Инфраструктура“, Ирфан Асани, денеска остварија средба со претставници на кинеската компанија China...
Бизнис

Ќе јадеме вкусни сендвичи: Мекдоналдс ќе отвара многу ресторани

CENTAR MKD
Американскиот синџир ресторани за брза храна „Мекдоналд“ најави дека ќе инвестира околу 2,4 милијарди американски долари за отворање нови ресторани во светот оваа година. „Оваа...
Бизнис

УЈП воведе нови правила: Внимавајте да не заборавите на ова, казните се високи!!

CENTAR MKD
Граѓаните што остваруваат приходи од други физички лица во земјата, како и граѓаните резиденти што остваруваат приходи од странство, имаат обврска да поднесат електронска пресметка...
Бизнис

Невработеноста во еврозоната на најниско ниво во последните девет години

CENTAR MKD
Невработеноста во еврозоната останува на најниско ниво за последните девет години, пренесува АФП повикувајќи се на податоци од Европската статистичка служба (Евростат). Во декември 2017...
Бизнис

Дојде живот: УЈП ја укина мерката која нанесе големи штети на бизнисите во Македонија за време на владеењето на режимот!

CENTAR MKD
Управата за јавни приходи објави дека во согласност со измените и дополнувањата на Законот за регистрирање на готовинските плаќања, предвидени се олеснувања на казнената политика...
Бизнис

Измени на правилата за тргување на Македонската берза

CENTAR MKD
Наместо досега применуваниот период на порамнување од три работни дена (Т+3) од денот на склучување на трансакцијата, според правилата за тргување на Македонската берза АД...
Бизнис

Дојде живот: Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира

CENTAR MKD
Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира Секој ќе има пензија од државата. Сите жени кои...