Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Грција лежи на богатство: 230 тона злато и 1.500 тона сребро се уште неискористени

CENTAR MKD
Грција е една од ретките европски земји кои имаат неискористени резерви на злато и сребро и тоа токму на Халкидики. Таму се наоѓаат големи резерви...
Бизнис

Новиот Закон за персонален доход обезбедува дополнителни седум милиони евра годишно за земјоделците

CENTAR MKD
Со усвојувањето на измените на Законот за персонален доход, сите оние земјоделци на кои земјоделството им е основна дејност и имаат приход до еден милион...
Бизнис

За неколку дена секој вработен во Македонија ќе добие по 9.000 денари

CENTAR MKD
Македонските компании се обврзани да исплатата право на регрес кое е познато како К-15 до крајот на оваа година, односно 31-ви декември. Првичните пресметки говорат...
Бизнис

В година исклучените домаќинства од парно нема да плаќаат паушал, објави Владата

CENTAR MKD
Владата денеска информира дека домаќинствата што се исклучени од централното греење во Скопје во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот што во...
Бизнис

Сугарески в година очекува целосно функционален автопат на Коридорот 10x

CENTAR MKD
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска во Битола се обрати на форумот „Важност на Пан-европскиот коридор 10 Д за Република Македонија, Балканскиот Полуостров...
Бизнис

Претприемачите добија решенија за субвенции преку кои ќе го унапредуваат своето работење

CENTAR MKD
Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска врачи решенија и договори за субвенции по мерките од програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2017 година, со...
Бизнис

Супер изненадување од Vip во 2018 за своите корисници – ова се новитетите со кои ќе почне новата година

CENTAR MKD
Следејќи ја својата посветеност за комплетен фокус кон своите корисници и нудејќи поволности во Комбо пакетите за конвергентни услуги со кои корисниците добиваат уште еден...
Бизнис

Се укинува еден од најголемите “арачи”: Владата предмалку соопшти мерка која израдува илјадници граѓани

CENTAR MKD
Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната 2018 година ќе бидат ослободени...
Бизнис

Вицепремиерот Анѓушев ги покани шведските компании да инвестираат во Македонија

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Македонија, Н.Е. Матс Арне Стафансон, на која ги...
Бизнис

Со промена на законите до целосно искористување на туристичките потенцијали

CENTAR MKD
Измените на законите за туристичка и угостителска дејност ќе ги дефинира работна група составена од претставници на Министерството за економија, локалната самоуправа, планските региони, факултетите...
Бизнис

НБРМ: Вкупните активности на банкарскиот систем со раст од 0,2 проценти во третото тромесечје

CENTAR MKD
Во третиот квартал од оваа година, во услови на постепено стабилизирање на очекувањата на домашните економски субјекти, вкупните активности на македонскиот банкарски систем продолжија да...
Бизнис

Свечено доделување на наградите од зимското финално коло од јубилејната наградна игра „70 години Макпетрол“

CENTAR MKD
По повод 70 годишнината на Макпетрол АД и прославувањето на 70 години соработка со потрошувачите, компанијата креираше голема наградна игра која започна на 1 март,...
Бизнис

Нема промени во оданочувањето на дознаките со измените во Законот за брз трансфер на парите

CENTAR MKD
Со предложените измени на Законот за вршењето услуги брз трансфер на парите се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција, велат...
Бизнис

Неповратна финансиска помош од Кина од 2,5 милиона евра

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и амбасадорот на Народна Република Кина, Јин Ликсијан, потпишаа договор за економска и техничка соработка за...
Бизнис

ССК: 10 домашните инвеститори со македонски квалитет до глобален успех

CENTAR MKD
На свечена промоција во присуство на многубројни гости, традиционално и годинава, беа доделени десетте признанија за македонски квалитет за 2017 година на националните економските амбасадори....
Бизнис

Кој вложил 100 евра во Биткоин, денес може да купи вила на Водно

CENTAR MKD
Продолжува незапирливиот раст на биткоинот. Највредната криптовалута од ден во ден ги надминува сопствените рекорди во вредност, а вчера 1 биткоин вредеше неверојатни 20.000 долари....
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Еве зошто добивате големи сметки за струја: Овие пет уреди трошат и додека се исклучени

CENTAR MKD
Освен што ќе ви заштеди пари, исклучувањето на уредите од струја е побезбедно во случај на невреме, кога сите вклучени уреди се под ризик од...