24.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
РЕГИОН

Пет деца во Србија се затруле со хлор во воден парк

Во детската болница во Нови Сад вчера биле примени шест деца, а пет од нив се задржани на лекување со поблага клиничка слика.

Според српските портали, постои сомнеж за труење со хлор во воден парк.

Децата кои се задржани во болница имаат поблаги симптоми. „Нова.рс“ споменува иритација на очите, кашлица, печење во носот. Едно дете е пуштено на домашно лекување.

Од новосадската полиција потврдија дека е добиена пријава за труење со хлор, но не откриваат детали./Извор:Makfax