32.8 C
Скопје
13. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk (c) 2024
.МАКЕДОНИЈА

Преспанскиот договор и денес е „модел за мирно решавање на транснационалните спорови“

Последното укажување за значењето на Преспанскиот договор дојде како заеднички апел на претседателите на САД и Франција Бајден и Макрон, кои за повод за овој нивни повик го избраа одбележувањето на 80 години од најголемата копнено-воздушно-поморска операција во историјата, Денот Д, за ослободување на Европа од нацистичката окупација. Со тоа јасно ставија до знаење дека Преспанскиот договор е од извонредно значење за мирот и безбедноста во регионот и светот.

Целиот текст на Зоран Бојаровски прочитајте го на Рацин.мк (ЛИНК).