18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала го погоди округот Веили во Кина

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди округот Веили во кинеската автономна ујгурска провинција Ксинџијанг, соопшти Кинескиот центар за земјотреси (CENC).

Земјотресот се случил на длабочина од 20 километри, јавува агенцијата Ксинхуа.

Локалните власти соопштија дека засега нема извештаи за повредени./Извор:Makfax