18.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Британска морнарица: брод бил погоден со проектил во Аденскиот залив, избил пожар

Британската кралска морнарица во соопшти дека брод се запалил откако бил погоден од проектил во Аденскиот залив.

Британската агенција за поморски трговски операции (УКМТО), која е дел од морнарицата, соопшти дека бродот бил погоден од „непознат проектил во преградата“ во саботата на околу 70 наутички милји (130 километри) југозападно од Аден, Јемен.

Ударот резултирал со пожар, соопшти УКМТО, додавајќи дека нема извештаи за жртви.

Во тек е контрола на штетите, а бродот пловел до следното пристаниште.

Агенцијата не објави детали за нападот на бродот, но советуваше да се внимава при пловењето во областа.

Аденскиот Залив, во близина на брегот на Јемен, ги поврзува Арапското и Црвеното Море.

Хутите поддржани од Иран постојано пукаа врз трговските бродови во областа од почетокот на војната во Газа во октомври.

Хутите рекоа дека нападите претставуваат поддршка за палестинската милитантна група Хамас со тоа што го отежнувале товарните бродови да стигнат до Израел.

На крајот на март, УКМТО објави дека бројот на поморски инциденти во Црвеното Море и Аденскиот Залив е зголемен за 475 отсто од почетокот на нападите на јеменските Хути врз трговските бродови.

Рутата што минува по Јемен е една од најважните поморски патишта за светската трговија./Извор:Makfax