23.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.МАКЕДОНИЈА

Стаменов: Македонија и Балканот имаат политичари, но фалат државници

Секаде на Балканот гледаме дека национализмот и популизмот се во експанзија, рече новинарот Свето Стаменов во интервју во студиото на Слободен печат.

„Македонија и Балканот имаат полиитчари, но немаат државници. Разликата помеѓу политичар и државник е огромна. Државникот знае што ќе се случува за една, за пет, за 10 за 20 години“ посочи тој.

Според него, со влезот во НАТО, напиот територијален интегритет и суверенитет се загарантирани.

„Ние до пред само некоја година бевме пред предизвикот дали ќе опстоиме или нема да опстоиме како држава и дали некој ќе не дели или распарчува. Сега, како членка на НАТО, нашиот територијален интегритет и суверенитет е згарантиран и сега се зависи од нас“ порача Стаменов.