26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

„Блумберг“: САД размислуваат за трансфер на втор систем „Патриот“ во Украина

Соединетите Американски Држави размислуваат да префрлат уште еден систем „Патриот“ во Украина, пишува „Блумберг“ повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање.

Системот вклучува радари и контролни станици, ракетни фрлачи и возила за поддршка.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во вторникот најави трансфер на уште еден „Патриот“ во Украина.

Претходно, западните медиуми пишуваа дека Украина во последно време соборува сѐ помалку руски ракети./Извор:Makfax