30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Нова теорија за тоа што ја предизвикало имплозијата на подморницата „Титан“ на патот до потонатиот „Титаник“

Има нова теорија за тоа што би можело да ја предизвика озлогласената подводна имплозија на подморницата Титан. Сите пет лица на бродот загинаа додека се обидуваа да ги видат остатоците од Титаник на приватната подморница OceanGate во јуни минатата година.

Подморницата изгуби контакт со бродот за поддршка помалку од два часа по влегувањето во водата и исчезна со денови пред да се најдат остатоците. Имаше огромна мултинационална потрага што предизвика голем интерес низ целиот свет.

Истражувачите од Универзитетот во Хјустон сега објавија студија во „Proceedings of the National Academy of Sciences“ која сугерира дека „микро-свиткувањето“ може да биде една од потенцијалните причини за катастрофата.

Истражувачите проучувале како случајните несовршености можат да предизвикаат катастрофални неуспеси на свиткување во структурите со тенките ѕидови.

Еден од авторите на трудот, Роберто Баларини, изјави за „Њујорк пост“ дека иако студијата директно не испитувала дали микро-свиткувањето конкретно придонело за неуспехот на Титан, таа проучувала садови со слична форма и материјал.

„Земате долго парче шпагети и притиснете го со два прста. Што ќе се случи? Во основа ќе се изврти, ќе пукне“, рече д-р Баларини, кој е и шеф на одделот за градежништво и инженерство за животна средина на универзитетот.

„Тоа е она што е свиткување. Тоа е кога ќе стискаш нешто и тоа значително се деформира бидејќи тоа е нестабилност“, рече тој.

Разбирливо е дека малите несовршености во сферичната обвивка на Титан можеле се повеќе да се оштетуваат секој пат кога подморницата патувала до потонатиот брод на Титаник, обезбедувајќи слаба точка за подводниот притисок да се собере и на крајот да ги сруши тенките ѕидови на подморницата, објави „Њујорк пост“

Меѓу оние кои загинаа на подморницата беа извршниот директор на OceanGate, Стоктон Раш и експертот за Титаник, Пол-Анри Нарјолет.

Францускиот истражувач (77) го држеше рекордот за 37 нуркања со екипаж до местото на потонатиот брод и беше на своето 38. патување кога почина.

Специјалната изложба на Титаник во Музејот во Мелбурн оваа година му оддаде почит на Нарјолет бидејќи најде многу од 200-те вистински артефакти кои беа изложени.

Познат како „Господин Титаник“, Нарјолет ја водеше првата експедиција на Титаник во 1987 година и го подигна најголемиот артефакт досега пронајден, парче труп од бродот тежок 15.400 килограми, во 1998 година.

Тој беше директор за подводни истражувања за RMS Titanic Inc., која е компанија која ги поседува правата за остатоците од бродот.

„Сите нуркања што ги направив беа уникатни, бидејќи никогаш не го видовме истото. Секое беше ново искуство“.

Други патници на бродот беа британскиот милијардер авантурист Хамиш Хардинг (58), британско-пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд (48) и неговиот син Сулејман (19).

Експедицијата чинеше 250.000 долари (околу 379.000 долари)./Извор:Makfax