28.8 C
Скопје
24. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

ОН го предупредија Израел да не го напаѓа Рафа: Тоа би предизвикало епска хуманитарна катастрофа

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ја предупреди израелската армија да не го шири нападот врз градот Рафа во Појасот Газа.

„Ситуацијата во Рафа е на работ од ножот додека воздушните напади продолжуваат низ јужниот дел на Газа“, рече Гутереш на прес-конференција во петокот во кенискиот главен град Најроби.

„Масовен копнен напад во Рафа би предизвикал епска хуманитарна катастрофа и ќе ги прекине нашите напори за поддршка на луѓето додека се соочуваат со глад“, рече Гутереш.

Повеќе од милион Палестинци бараат засолниште во Рафа, половина од нив се деца, истакна Гутереш.

Хуманитарните волонтери во пограничниот град пријавија катастрофални услови. Болниците ќе мора да ги прекинат услугите во рок од 24 часа доколку не се испорача итно потребното ново гориво.

Израелските вооружени сили во понеделникот вечерта напредуваа со копнени трупи во источните предградија на Рафа. Според податоците на ОН во петокот, оттогаш 110.000 луѓе го напуштиле градот на границата со Египет, кој е преполн со бегалци.

„Го повторувам мојот апел до израелската влада и раководството на Хамас да покажат политичка храброст и да не штедат напор да постигнат договор за запирање на крвопролевањето и ослободување на заложниците“, рече Гутереш.

Воената акција ги подгрева стравувањата дека ова би можело да биде почеток на голема офанзива врз градот. Соединетите држави, најважниот сојузник на Израел, итно ја предупредија земјата против таков потег./Извор:Makfax