22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Руската агресија врз Украина направи влијание врз политиките на ЕУ, тоа мора да го искористиме

Јас имам впечаток дека досега дека војната во Украина, руската агресија на Украина навистина направи влијание врз политичката слика на ЕУ и врз ставовите на клучните држави, тоа е добро бидејќи не е само на зборови очигледно дека се трансформираа политиките за проширување но исто така треба да се искористи тој моментум, порача првиот вицепремиер во Владата Бојан Маричиќ

„Затоа не смееме да го преспиеме тој моментум. Но факт е дека минатиот мандат на оваа ЕК и ЕП беа кризни мандати. Мандати во кои имаше ковид криза, украинска криза, енергетска, економска сите можни кризи и тоа сигурно влијаше на зајакнување на десницата“ рече Маричиќ

Тој додаде дека 2030 година е достижен рок за целосна интеграција на Македонија во ЕУ.